Najnowsze

Trąba wodna wirowała u wybrzeży Singapuru

Najnowsze

Trąba wodna w Chorwacji
Trąba wodna w ChorwacjiKontakt 24
wideo 2/19

Trąba wodna pojawiła się sobotę u wybrzeży Singapuru. Jednemu ze świadków tego zjawiska udało się uwiecznić je na nagraniu.

Zjawisko zostało sfilmowane w porcie wschodniej części tego południowo-wschodniego azjatyckiego państwa-miasta. Autor nagrania w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że trąba wodna utrzymywała się około "20-30 minut".

Eksperci z singapurskiej Narodowej Agencji Środowiska podkreślają, że nagrane zjawisko - na wodach przybrzeżnych ich kraju - występuje sporadycznie.

Trąba wodna - jak powstaje

Trąba wodna powstaje, gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.

Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości