To nie obraz, to kwitnące morze

Fitoplankton na Morzu Barentsa

Kwitnący ocean niczym dzieło abstrakcjonisty. Zdjęcie wykonane przez satelitę programu MODIS prezentuje bajeczny fitoplantkon w Morzu Barentsa. Sierpień to idealny czas do tworzenia takich obrazów.

Fitoplankton to mikroskopijne rośliny, które rosną przeważnie w nasłonecznionych wodach powierzchniowych oceanów. Różne typy fitoplanktonu odbijają różnokolorowe światło . Gatunki, które kwitną głębiej mają ciemniejszą barwę, bo odbijają mniej promieni, dlatego widoczny na zdjęciu obraz jest tak zróźnicowany.

Coccolithophores, rodzaj fitoplanktonu, kwitnie w ubogich w składniki odżywcze wodach subpolarnych . Jego biała powłoka sprawia, że ​​roślina silnie odbija światło, a tym samym "barwi" wodę na dodatkowy, mleczny odcień.

Jak powstaje kolorowy fitoplankton

Sierpień to miesiąc bardzo aktywnego kwitnienia fitoplanktonu w Morzu Barentsa. Jego rozkład uwarunkowany jest m.in. topnieniem lodowców i odpływem słodkiej wody do morza.

W Arktyce, na wodach Atlantyku i rosyjskich wodach przybrzeżnych żyją różne gatunki fitoplanktonu, które spotkawszy się na Morzu Barentsa, tworzą wielobarwne widowisko.

Nie tylko dla oka

Ponieważ fitoplankton to podstawa morskiego łańcucha pokarmowego, miejsca, w których kwitnie są częste odwiedzane przez róźne morskie populacje. W przypadku Morza Barentsa ma to duże znaczenie szczególnie dla połowów dorsza, które stanowią istotną dziedznę dla rybołówstwa Norwegii i Rosji.

Zdjęcie powstało 17sierpnia 2011 r na Morzu Barentsa za pomocą spektroradiometru (MODIS) zainstalowanego na pokładzie satelity Aqua NASA.

Fitoplankton na Morzu Barentsa/MODIS,NASA

Autor: mm//ŁUD / Źródło: MODIS, NASA

Pozostałe wiadomości