"To nie jest tabliczka chwały, to symbol wstydu"

[object Object]
Góra lodowa A68a w grudniu 2020 roku zagrażała Georgii PołudniowejBFSAI
wideo 2/16

Naukowcy umieścili symboliczną tabliczkę w miejscu lodowca Ayoloco, który trzy lata temu zniknął z powierzchni meksykańskiej góry. - W najbliższych dekadach przestaną istnieć kolejne lodowce. Nasza tabliczka ma być znakiem, że wiedzieliśmy, co nas czeka. Kolejne pokolenia ocenią, co zrobiliśmy, by temu zapobiec - skomentował glacjolog z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku.

Lodowiec Ayoloco znajdował się na szczycie wulkanu Iztaccíhuatl w środkowej części Meksyku w łańcuchu górskim Kordyliera Wulkaniczna, na wysokości 5200 metrów. Stopniowo zmniejszał swoją powierzchnię, aż zniknął w 2018 roku.

- To nie jest tabliczka chwały, to symbol wstydu. Mamy stan zagrożenia klimatycznego - podkreśliła Anel Perez z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku.

"Nasza tabliczka ma być znakiem, że wiedzieliśmy, co nas czeka"

Jak zwrócił uwagę Hugo Delgado, glacjolog z tej samej uczelni, "w najbliższych dekadach przestaną istnieć kolejne lodowce". - Nasza tabliczka ma być znakiem, że wiedzieliśmy, co nas czeka. Kolejne pokolenia ocenią co zrobiliśmy, by temu zapobiec - dodał.

Lodowce w tej części świata są rzekami wolno płynącego lodu i mogą przetrwać tylko w bardzo wysokich górach. Są też znacznie mniejsze niż lodowce zlokalizowane blisko biegunów. Górę, na której był zlokalizowany lodowiec, Aztekowie nazwali Białą Kobietą - właśnie ze względu na pokrywający niegdyś jej wierzchołki lód.

Obecnie opady śniegu są tam rzadkością, a roślinność występuje na coraz większych wysokościach.

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości