Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet Noblowski wyróżnił ich za badania z optyki kwantowej. Naukowcy znaleźli sposób na mierzenie nieuchwytnych cząsteczek kwantowych bez ich niszczenia.
"Laureaci otworzyli drzwi do nowej ery eksperymentów w fizyce kwantowej, prezentując bezpośrednią obserwację pojedynczych cząstek kwantowych bez niszczenia ich" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.
Wcześniej sądzono, że taka obserwacja przy jednoczesnym zachowaniu cząsteczek nie jest możliwa.
Powstanie kwantowy superkomputer?
Praca Haroche'a i Winelanda może w przyszłości doprowadzić do stworzenia nowego rodzaju superszybkiego komputera opartego na fizyce kwantowej.
"Być może komputer kwantowy zmieni nasze codzienne życie w tym wieku, tak samo radykalnie, jak w ostatnim stuleciu zrobił to klasyczny komputer" - podkreślili członkowie Komitetu w uzasadnieniu.
Rozstrzygnięcia w dwóch dziedzinach
Nobliści podzielą się kwotą 8 mln koron szwedzkich (około 940 tys. euro)
Fizyka jest drugą dziedziną, w której ogłoszono tegorocznych laureatów. W poniedziałek medycznego Nobla 2012 otrzymali: pionier klonowania Brytyjczyk John B. Gurdon oraz Japończyk Shinya Yamanaka - twórca indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych, które dają szansę na hodowanie w laboratorium tkanek, a nawet całych organów.
Autor: js/mj / Źródło: reuters, pap