Najnowsze

Sztorm Fabien dotarł do Francji. Silny wiatr i tysiące domów bez prądu

Najnowsze


Od kilku dni zachodnia Europa zmaga się ze skutkami gwałtownej pogody. Przez Hiszpanię i Portugalię przeszły dwa sztormy - Elsa i Fabien. Niebezpieczna pogoda dotarła też do Francji, pozostawiając ponad 100 tysięcy odbiorców bez prądu.

Skutki sztormu Fabien odczuwają Francuzi. W niedzielę rano prądu w kraju nie miało 110 tysięcy gospodarstw domowych, najwięcej w Nowej Akwitanii. Według informacji agencji meteorologicznej Meteo France, w mieście Basita zarejestrowano porywy wiatru do 170 kilometrów na godzinę. Najsilniej wiało na stacji synoptycznej w Cap Sagro - odnotowano tam 206 km/h.

W Bordeaux wiatr zerwał dach z budynku - ewakuowano osiem osób. Występowały też problemy z ruchem pociągów.

Pogoda była bardzo niebezpieczna

W ciągu ostatnich dni przez Półwysep Iberyjski przeszły dwa potężne sztormy. Żywioły Elsa i Fabien przyniosły w Portugalii i Hiszpanii obfite opady deszczu, powodujące podniesienie się poziomu rzek, powodzie i osuwiska ziemi.

Galicja w północno-zachodniej Hiszpanii została najbardziej doświadczona przez niebezpieczną pogodę.

Ofiary śmiertelne

W Hiszpanii zginęło sześć osób. Na południowym wschodzie kraju w Andaluzji znaleziono dwa ciała. Jak poinformował rzecznik prasowy hiszpańskich służb ratunkowych, w prowincji Huelva znaleziono ciało windsurfera. W mieście Granada zginął mężczyzna próbując wydostać się z samochodu na wezbranej rzece. W Madrycie zmarła kobieta po tym, jak zranił ją odłamek pochodzący z muru zniszczonego przez silny wiatr.

Na terenie Asturii, w pobliżu Galicji, w wyniku osuwiska ziemi zmarł mężczyzna. Kolejna osoba poniosła tam śmierć po tym, jak zawaliła się kamienna ściana. Trzecią ofiarą śmiertelną jest osoba, którą porwały wody powodziowe w Kastylii i Leonie.

W Portugalii najbardziej dał o sobie znać sztorm Elsa. W miejscowości Montijo, niedaleko Lizbony, zmarł mężczyzna po tym, jak na jego ciężarówkę przewróciło się drzewo. Nie żyje też mężczyzna w miejscowości Castro Daire - jego dom się zawalił.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Portugalii (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu
Ostrzeżenia meteorologiczne dla Hiszpanii (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Ewakuacje i brak prądu

Żywioł doprowadził do złamań drzew i zniszczeń infrastruktury. Jak poinformowała portugalska agencja informacyjna Lusa, w środkowej Portugalii w sobotę ponad 250 osób zostało ewakuowanych.

Autor: ps,dd/aw / Źródło: Reuters, cnews.fr

Pozostałe wiadomości