Najnowsze

"Szare łabędzie" przyniosą zagładę wielkim miastom

Najnowsze

Szare łabędzie zgładzą wielkie miasta

Nadchodzi czas "szarych łabędzi", czyli huraganów tak silnych, jak nigdy dotąd. Skutki ich niszczycielskiej działalności są trudne do wyobrażenia, ale naukowcy przypuszczają, że będą dziesiątkować miasta. W niebezpieczeństwie są mieszkańcy Florydy, Queensland i Zatoki Perskiej.

Rzadkie i nieprzewidywalne zdarzenia o poważnych skutkach nazywane są przez naukowców "czarnymi łabędziami". Natomiast termin "szare łabędzie" wymyśliła prof. Ning Lin z Uniwersytetu Princeton na określenie zjawisk katastroficznych, ale możliwych do przewidzenia. Od lat zajmuje się badaniem huraganów. Za pomocą modelowania klimatycznego i danych historycznych udało jej się przewidzieć wystąpienie huraganów, które zrównają z ziemią wiele miast na świecie.

W pracy na ten temat opublikowanej w "Nature Climate Change" napisała, że o ile "czarne łabędzie" są nieprzewidywalne, więc nieuniknione, tak "szare łabędzie" da się przewidzieć, więc można się do nich przygotować.

Fale sztormowe

Ning Lin wraz z grupą naukowców pokazała zagrożenie ze strony ekstremalnych huraganów wyliczając, jak potężne fale sztormowe przyniosą. To one odpowiedzialne są za większość zniszczeń po wejściu huraganu na ląd. Fale sztormowe towarzyszące Katrinie miały 8,5 m. wysokości, zabiły ponad 1800 osób i spowodowały zniszczenia na łączną kwotę 150 mld. dol., sprawiając, że był to najdroższy huragan w historii Stanów Zjednoczonych.

Zobacz jak wyglądał Nowy Orlean po przejściu huraganu Katrina:

Nowy Orlean po przejściu huraganu Katrina
Nowy Orlean po przejściu huraganu KatrinaFakty TVN

Zatoka Perska, Floryda, Australia

Zespół prof. Lin twierdzi, że superhuragany zaatakują miasta Florydy, Australii i Zatoki Perskiej. Dlaczego? Bo uważają, że inni naukowcy nie odkryli, jak bardzo wrażliwe na ekstremalne burze są to rejony świata, ponieważ nigdy wcześniej ich nie doświadczyły lub zdarzenie miało miejsce w bardzo dalekiej przeszłości.

Zalany Dubaj?

Chociaż Zatoka Perska nigdy wcześniej nie doświadczyła obecności huraganu, to naukowcy przeprowadzając symulację na 3100 żywiołach i zbierając dane klimatyczne z lat 1980-2010 wyliczyli, że fala sztormowa o wysokości czterech metrów zalewa Dubaj raz na 10 tys. lat.

Ryzyko rozwoju huraganu w Zatoce jest tym większe, że zawiera ona gorącą, płytką i bardzo słoną wodę, która może wspierać rozwój intensywnych burz i fal sztormowych.

Tampa pod wodą?

Naukowcy wyliczyli również na podstawie 7800 symulacji huraganów i danych klimatycznych z lat 1980 do 2005, że "szary łabędź" uderzając w Tampę na Florydzie, przyniesie sześciometrowe fale, które zaleją miasto. Leży ono dość nisko nad Zatoką Tampy, więc ryzyko zniszczenia znacznego obszaru miasta przez tak potężną falę jest bardzo prawdopodobne.

Zniszczone Cairns

Natomiast z symulacji 2400 huraganów i na podstawie danych klimatycznych z lat 1980-2010 prof. Lin wyliczyła, że kolejnym miastem zniszczonym przez "szarego łabędzia" będzie Cairns w północnej części stanu Queensland w Australii. Huragan przyniesie tam fale sztormowe o wysokości prawie sześciu metrów.

Zmiana klimatu, a huragany

Prof. Lin zaznacza, że ryzyko wystąpienia "szarych łabędzi" wzrośnie w nadchodzącym stuleciu ze względu na szybko postępujące zmiany klimatyczne. Huraganów będzie więcej i będą coraz silniejsze.

Autor: mar/rp / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości