Stan pogotowia przeciwpowodziowego wciąż obowiązuje

Premier o aktualnej sytuacji pogodowej
Premier o aktualnej sytuacji pogodowej
tvn24
Premier o aktualnej sytuacji pogodowejtvn24

W Polsce pada. Sytuacja na rzekach na południu zrobiła się niebezpieczna, wiele z nich przekroczyło stany alarmowe. W kilku regionach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Interweniowali strażacy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia.

W związku z dużymi opadami, które utrzymują się od kilku dni, w wielu regionach kraju pojawiło się zagrożenie podtopieniami. W kilku miejscach ogłoszono nawet pogotowie przeciwpowodziowe. Interweniowali też strażacy. Przez cały piątek nadal padało i sytuacja była niebezpieczna.

Pogotowie przeciwpowodziowe w województwie łódzkim

Ze względu na wzrost stanów wód m.in. w zlewniach Warty i Pilicy oraz prognozowanymi opadami deszczu na terenie województwa łódzkiego, wojewoda w piątek ogłosił pogotowie w całym regionie.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Radosław Mielczarek, w Łódzkiem około godziny 15 stan alarmowy na rzekach został przekroczony o ok. 10 cm jedynie na Luciąży w gminie Sulejów. Stany ostrzegawcze przekroczyły natomiast m.in. Warta w powiecie zduńskowolskim, Pilica w powiecie piotrkowskim oraz Czarna Maleniecka w pow. piotrkowskim.

W związku z tym, oraz z prognozowanymi opadami deszczu, wojewoda łódzki Zbigniew Rau wprowadził do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie. W najbardziej zagrożonych rejonach, m.in. w Sulejowie, przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest tam stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych. Osoby mieszkające na terenach zalewowych poinformowano o zagrożeniu, sposobach ewakuacji oraz sposobie zabezpieczenia dobytku.

Jak podał oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak, najbardziej zagrożone były trzy powiaty: piotrkowski, radomszczański i opoczyński, gdzie znajduje się zlewnia Pilicy. Sytuacja była i jest nadal monitorowana w pow. łaskim, ale tam jest spokojniej. Na razie zalane są głównie łąki. Interwencje strażaków dotyczyły zalań piwnic oraz podwórek.

- W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy już 19 litrów opadów na metr kwadratowy. Według synoptyków w najbliższym czasie są przewidywane dalsze opady deszczu, a ich ustanie przewidywane jest od niedzieli – poinformowała w piątek po południu dyżurna lotniskowej stacji meteorologicznej IMGW na Lublinku.

Pogotowie w województwie świętokrzyskim

Podnosi się poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Kamiennej i Bobrzy. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Kazimierz Kasprzyk, na głównych rzekach w regionie świętokrzyskim nie ma na razie większego zagrożenia powodziowego. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w czterech miejscach: na Czarnej Włoszczowskiej (dopływ Pilicy) w Januszowicach, na Nidzie w Mniszku, na Kamiennej w Brodach Iłżeckich i w Bocheńcu na Wiernej Rzece.

Świętokrzyscy strażacy w piątek wyjeżdżali wiele razy w związku z ciągłymi opadami deszczu, głównie pompując wodę z zalanych piwnic.

- W czwartek mieliśmy sześć takich interwencji. W czterech przypadkach chodziło o lokalne podtopienia i wypompowywanie wody z piwnic, a w dwóch usuwanie wody z posesji – powiedział rzecznik Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach bryg. Paweł Ksel.

Poziom wód na rzekach województwa świętokrzyskiego może w najbliższych godzinach się podnosić, bo według prognoz deszcz będzie padał przez całą noc i w sobotę rano.

Pogotowie na Śląsku Cieszyńskim

W piątek starosta cieszyński także ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe. W regionie stany ostrzegawcze przekroczyły m.in. Olza w Cieszynie oraz Wisła w Wiśle, Skoczowie i Jawiszowicach oraz Soła w Żywcu i Oświęcimiu.

Na Śląsku Cieszyńskim woda wystąpiła na lokalne drogi. Policjanci poinformowali, że podtopione są szosy z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej.

W rejonie Bielska-Białej stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Białej i Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach. Na Żywiecczyźnie wezbrały Koszarawa i Soła.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Oświęcimiu

Po wielogodzinnych opadach na południu województwa śląskiego i w Zachodniej Małopolsce, prezydent Oświęcimia ogłosił w czwartek w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

W okolicach Oświęcimia interweniowali strażacy – wynika z danych służb zarządzania kryzysowego. Miało to miejsce głównie w Brzeszczach, ale także w Chełmku i Polance Wielkiej. Strażacy wypompowali tam wodę z piwnic domów jednorodzinnych. - Zebrało się jej od kilku do 30 cm - poinformował rzecznik oświęcimskich strażaków.

Poziomy wód wciąż rosną, choć powoli. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podał, że ze względu na podwyższony stan rzek zostały zwiększone zrzuty ze zbiorników Goczałkowice. Oznacza to, że przybędzie wody w Wiśle w rejonie oświęcimskim, który znajduje się poniżej zbiorników.

Interwencje i zagrożenia na Śląsku

W wyniku intensywnych opadów i wysokich stanów wód, od czwartku na Śląsku straż pożarna również interweniowała wiele razy. Wiele rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, dwie - alarmowe.

Od czwartku w pięciu gminach powiatu częstochowskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez starostę częstochowskiego z powodu wysokiego stanu wody Warty. Są to: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna.

Jak podało w piątek rano Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stan alarmowy przekroczyła Brynica w Brynicy i Pszczynka w Mizerowie-Borkach.

- Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla ludzi i ich dobytku, starosta zdecydował jednak o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego ze względu na wysoki stan wody w Warcie, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wód i opady - powiedziała w czwartek rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.

Obecnie sytuacja w tym regionie trochę się poprawiła.

- Zagrożenie powodzią w woj. śląskim jest minimalne – ocenił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jeśli optymistyczne prognozy się sprawdzą, stan pogotowia wkrótce zostanie odwołany.

Stan alarmowy na Brynicy

Jeszcze w czwartek o godz. 3 w nocy stan Brynicy był przekroczony tylko o 7 centymetrów. Około godziny 10 był już przekroczony o 30 cm i wynosił 230 cm.

- To oznacza, że sytuacja robi się poważna - relacjonowała z Miasteczka Śląskiego Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok.

Interwencje w Świerklańcu

W Świerklańcu intensywne opady spowodowały zalania znajdujących się w okolicy rzeki posesji, przez co strażacy musieli wypompowywać wodę z ogródków domów jednorodzinnych.

Opolszczyzna

Rośnie też stan dopływów Odry. W Branicach (woj. opolskie) wylała Opawa. Jeszcze w piątek przed godz. 10 Reporterka TVN24 Olga Bierut mówiła, że do wystąpienia rzeki z koryta brakowało około 50 cm. Obecnie zalane są okoliczne pola i lokalna droga, która stanowi granicę polsko-czeską. Droga została zamknięta, jednak jak mówią strażacy, mogą oni zacząć wypompowywać wodę dopiero, jak przestanie padać.

Opawa w Branicach wylała
Opawa w Branicach wylała

Wideokonferencja z wojewodami

Szefowa rządu oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak uczestniczyli w wideokonferencji z wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowe Straży Pożarnej. Tematem spotkania była sytuacja hydrologiczna oraz zagrożenie powodziowe na południu Polski.

- Sytuacja pogodowa się stabilizuje, nie ma w tej chwili zagrożenia dla mieszkańców - poinformowała premier Beata Szydło po wideokonferencji z wojewodami na temat sytuacji pogodowej.

- Wydaje się, że w tej chwili stany zagrożenia na rzekach zaczynają się stabilizować. Oczywiście cały czas sytuacja jest monitorowana. Działają sztaby, działają służby. Wszystko jest pod kontrolą, jest monitorowane - powiedziała premier.

- Obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe na dużych rzekach, natomiast na mniejszych (dopływach) mamy do czynienia z podtopieniami. Jednostki nadzorowane przez Ministra Środowiska na bieżąco jednak monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych - podał resort środowiska w swoim piątkowym komunikacie.

Więcej przeczytasz tutaj.

W Polsce w wielu regionach od czwartku nieprzerwanie pada deszcz, przez co na południu kraju zrobiło się niebezpiecznie. W związku z ryzykiem podtopień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Na Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Opolszczyźnie obowiązuje alert trzeciego, najwyższego stopnia.

O ostrzeżeniach IMGW przeczytasz tutaj.

Ze względu na sytuację pogodową obecnie wydano trzy ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia - poinformował wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Krzysztof Malesa.

- Na bieżąco monitorujemy sytuację na południu Polski, służby są gotowe do niesienia pomocy - zapewnił.

Trzeci stopień oznacza, że służby monitorują sytuację, "przejmują kontrolę nad sytuację i podejmują działania zabezpieczające".

Przekroczone stany alarmowe

W wielu regionach stany ostrzegawcze rzek zostały przekroczone. W 20 miejscach woda przekroczyła stany alarmowe. Takie stany są na rzekach:

- Opawa (woj. opolskie),

- Osobłoga (woj. opolskie),

- Bierawka (woj. opolskie),

- Stradunia (woj. opolskie),

- Warta (woj. łódzkie),

- Luciąża (woj. łódzkie),

- Czarna (Włoszczowska) (woj. świętokrzyskie),

- Kamienna (woj. świętokrzyskie),

- Bobrza (woj. świętokrzyskie),

- Brynica (woj. śląskie),

- Ruda (woj. śląskie),

- Pszczynka (woj. śląskie),

- Przemsza (woj. śląskie),

- Kłodnica (woj. śląskie),

- Wisła (woj. śląskie),

- Odra (woj. śląskie),

- Białka (woj. małopolskie),

- Pisa (woj. warmińsko-mazurskie).

Czerwonym kolorem oznaczono przekroczone stany alarmowe (IMGW)IMGW

Intensywne opady deszczu

IMGW ostrzega także przed ulewnym deszczem, którego będzie jeszcze więcej w piątek. Wydał alerty pierwszego stopnia dla województw:

- podlaskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Spodziewamy się opadów o natężeniu umiarkowanym i silnym, po północy słabnących. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35 l/mkw.

- lubelskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35 l/mkw. Najsilniejsze opady występować będą w północnej i zachodniej części województwa, po południu i w pierwszej części nocy.

- małopolskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana ilość opadów wyniesie od 15 do 25 l/mkw., lokalnie 30 l/mkw. Największe natężenie opadów prognozowane jest na piątek.

- śląskiego (obowiązuje do godz. 23). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie 35 l/mkw. Największe natężenie opadów prognozowane jest na piątek.

Prognozowane opady w najbliższych dniach (Ventusky.com)
Prognozowane opady w najbliższych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com

Autor: AP,zupi/aw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Przymrozki pojawią się w ciągu najbliższej nocy na terenie części kraju. Temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to okres w maju, kiedy zazwyczaj obawiamy się ochłodzenia. Czy ogrodnicy i botanicy powinni się mieć na baczności? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach meteorologicznych, co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie.

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nocą z wtorku na środę w części kraju możliwe są przymrozki. W dzień aura będzie dopisywać, a termometry wskażą od 12 do 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 08.05. Noc z przymrozkami, dzień ze słońcem

Pogoda na jutro - środa 08.05. Noc z przymrozkami, dzień ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do 90 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ogromnych powodzi w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Ponad 130 osób jest zaginionych. Skala zniszczeń jest ogromna, a utrzymująca się wysoka woda znacznie utrudnia służbom dokładną ocenę sytuacji. Lotnisko w stolicy stanu Porto Alegre wstrzymało loty na czas nieokreślony, występują też utrudnienia w ruchu pociągów.

"Jestem bez jedzenia od trzech dni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina"

"Jestem bez jedzenia od trzech dni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Statek Starliner od Boeinga nie poleciał w pierwszy, załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja z dwoma astronautami na pokładzie w poniedziałek została odwołana z powodu usterki w rakiecie nośnej.

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr