Najnowsze

Sprawdzono, co oznaczają kocie miny

Najnowsze

Kocie miny nie są już dla nas tajemnicą

Każdy, kto miał styczność z kotami, wie, że to bardzo tajemnicze zwierzęta. Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę chodzi im po głowie, stąd od wielu lat są one przedmiotem licznych badań naukowych.

Dzięki najnowszej analizie naukowców z brytyjskiej uczelni University of Lincoln wiemy, co oznaczają specyficzne miny tych zwierząt.

Zespół badaczy przyjrzał się zachowaniom 29 kotów znajdujących się w jednym z kanadyjskich schronisk dla zwierząt. By poznać ich ekspresję, naukowcy wykorzystali kodujący ruchy pyska program komputerowy CatFACS (Facial Action Coding System).

Z analizy, którą stworzyli badacze, wynika, że miny kotów najczęściej oscylują pomiędzy "zrelaksowanym zaangażowaniem a strachem i frustracją".

Wbrew pozorom myślą co innego

Kiedy koty mrugają, zazwyczaj oznacza to, że nie są pod wrażeniem tego, co się wokół nich dzieje. Jednak najnowsze opracowanie ujawnia, że gwałtowne i częste mruganie u kotów oznacza strach.

Inne zachowanie naszych futrzastych przyjaciół - syczenie i lizanie nosa - oznacza frustrację, podobnie, jak wyraźne pokazywanie języka i układanie uszu "po sobie". Głośne miauczenie, otwieranie pyszczka i opuszczanie szczęki to symptomy tego, że zwierzę jest złe.

Gdy kot jest zrelaksowany, zazwyczaj przechyla głowę i patrzy na przedmioty znajdujące się po swojej prawej stronie. Kiedy patrzy w drugą stronę, oznacza to, że się czegoś boi.

Pewne ograniczenia

Choć wiele kocich myśli zostało ujawnionych, badacze zwracają uwagę na to, że ich analizy mają także pewne ograniczenia.

- Pyski kotów często są pokryte włosami - zauważają. - To sprawia, że rozróżnianie niuansów dotyczących ekspresji u kotów jest dość dużym wyzwaniem - dodają. Naukowcy sądzą jednak, że ich algorytm jest w stanie nieco obejść ten problem.

Koty ze schroniska

Co istotne - badano tylko koty, które zostały uratowane, a nie takie, które żyją z ludźmi. Istnieją szanse na to, że koty domowe mają szerszy zakres zachowań.

Wyniki najnowszych badań opublikowano w czasopiśmie "Behavioural Processes".

Zobacz pupili Reporterów 24, których zdjęcia dostawaliśmy od Was na kontakt w Dniu Kota.

Pupile Reporterów 24 swiętują Światowy Dzień Kota
Pupile Reporterów 24 swiętują Światowy Dzień Kota

Autor: zupi/map / Źródło: IFL Science

Pozostałe wiadomości