Najnowsze

Spójrz w niebo. Planetoida jaśniejsza od gwiazd

Najnowsze

Ciemna strona planetoidy

W sobotę planetoida Vesta znajdzie się bardzo blisko Ziemi i w opozycji wobec Słońca. Dzięki temu, około godziny 1:00 w nocy będzie można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Koziorożca, nisko nad południowym horyzontem.

Na początku sierpnia Vesta przesuwa się na tle gwiazd z konstelacji Koziorożca (trochę poniżej gwiazdy oznaczonej grecką literą Chi), co pozwala obserwować ją prawie przez całą noc. Najlepsze warunki występują jednak w okolicach północy, gdy obiekt góruje niespełna 20 stopni nad horyzontem.

Chociaż pod ciemnym niebem Vestę widać gołym okiem, nasze szanse na jej odszukanie znacznie wzrosną, jeśli do obserwacji użyjemy lornetki.

Chociaż Vesta nie jest największym ciałem z głównego pasa planetoid, kiedy znajduje się najbliżej Ziemi, osiąga blask o takiej sile, że można ją dostrzec gołym okiem. Najsłabsze widoczne gwiazdy lśnią bowiem 2-3 razy słabiej.

Planetoida (4) źródłem meteorytów

Westa ma prawdopodobnie budowę zbliżoną do planet grupy ziemskiej, czyli takich, które posiadają skalną lub skalno-lodową powłokę jądra metalicznego. Planetoida ta ma żelazne jądro otoczone skorupą złożoną w większości z bazaltów. Badania spektroskopowe pokazują, że na powierzchni Vesty jest mało minerałów zawierających wodę. Badacze uważają również, że planetoida jest jednym ze źródeł spadających na Ziemię meteorytów, które oderwały się od niej w wyniku jej licznych zderzeń z innymi planetoidami.

Vesta jest czwartą z kolei odkrytą planetoidą. Po raz pierwszy dostrzegł ją niemiecki astronom Heinrich Wilhelm Olbers w marcu 1807 roku. Jej nazwa została zaczerpnięta z mitologii rzymskiej i pochodzi od imienia bogini ogniska domowego.

Autor: usa/ŁUD / Źródło: PAP, Wikipedia

Pozostałe wiadomości