Rysie wychodzą z lasów, aby zdobyć pożywienie - alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Ubiegłoroczna mroźna zima mogła spowodować spadek liczebności saren, co zmusiło rysie do szukania pokarmu poza lasami.
- Dane z obroży telemetrycznych rysiów sprowadzonych z Estonii pokazują, że zwierzęta te często wychodzą z lasu, by zdobyć pożywienie – powiedział Stefan Jakimiuk z WWF Polska.
Rysie na teren północno-wschodniej Polski sprowadzono z Estonii. Co ciekawe, tam zaobserwowano taki sam trend.
Wyjście z lasów - jak uważają eksperci WWF - może wynikać z tego, że ostatnie dwie zimy były długie i mroźne, co mogło doprowadzić do spadku populacji sarny w lasach północno-wschodniej Polski. Rysie zaczęły polować na sarny na granicy lasów i terenach polno-leśnych, bo tam występuje więcej saren niż w środku dużych kompleksów leśnych.
Lepsze warunki
Bardzo ważne jest stworzenie dogodnych warunków do życia dla rysi przesiedlonych z Estonii do dużych kompleksów leśnych na Mazurach - uważa WWF. Dlatego organizacja zamierza prowadzić wysiew lucerny i dosadzać drzewa liściaste (dęby, lipy, graby, jabłonie i grusze), które po podrośnięciu staną się pożywieniem dla sarny. Do 2014 roku WWF zamierza stworzyć ok. 20 ha poletek zgryzowych i ok. 60 ha upraw leśnych z drzewami liściastymi. Zatrzymanie populacji saren zatrzyma także rysie.
Odnowić populację rysia
Rysie żyły w mazurskich lasach jeszcze 20 lat temu, ale wyginęły w wyniku polowań i presji człowieka. Odławianie rysi w Estonii i wypuszczanie w mazurskich lasach jest jedną z dwóch metod odbudowy populacji tych drapieżników.
Organizacja ekologiczna WWF Polska sprowadziła z Estonii już cztery rysie. W 2012 roku WWF Polska wypuściła w mazurskich lasach trzy estońskie rysie. Jeden z nich nie przeżył z powodu pasożytów.
Małe zagęszczenie rysiów
– Ostatniej wiosny planowaliśmy sprowadzić do Polski dwa rysie. Niestety, z powodu małego zagęszczenia rysiów w estońskich lasach, udało nam się odłowić tylko jedno zwierzę. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać, bo nasi estońscy koledzy zaobserwowali w tym roku sporo saren prowadzących po 2, a nawet 3 koźlęta - dodał Jakimiuk.
WWF chroni rysie w ramach projektu "Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.
Autor: pk/mj / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock