Najnowsze

Prognoza na Wielkanoc nie zachwyca. A po Świętach... jeszcze gorzej

Najnowsze

Tomasz Zubilewicz o pogodzie na nadchodzące dni
tvnmeteo.plTomasz Zubilewicz o pogodzie na nadchodzące dni

Za oknami jest nieprzyjemnie - pochmurno, chłodno i wietrznie. Przed nami Święta Wielkanocne, które w prognozach pogody również najprzyjemniej się nie malują. Wobec tego padają pytania, kiedy znowu będzie ciepło?

Przeglądamy więc świeżutkie wyliczenia modeli meteorologicznych, a nasze nadzieje na ciepłe dni coraz bardziej topnieją. Po Świętach, które upływać mają w zatoce chłodu, ciepło z południa wpadnie z wizytą dosłownie na trzy dni - prognozuje synoptyk TVNMeteo Arleta Unton-Pyziołek.

Zatoka chłodu

Później, w niedzielę 23 kwietnia nad Europę Środkową wkroczyć ma kolejna zatoka chłodu, nazywana przez meteorologów również jęzorem chłodu.

W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych w poniedziałek rano 24 kwietnia prawie w całym kraju ma być biało. A do 27 kwietnia wysokiej temperatury nie widać.

Chłodny kwiecień czyli odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy wieloletniej "in minus"

Co z tym ociepleniem?

Pojawia się więc pytanie, co z wcześniejszą marcową prognozą NOAA na kwiecień? Miał być ciepły, z temperaturą powyżej normy? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zaznacza, że ostanie wyliczenia długoterminowego modelu amerykańskiej NOAA zmieniły prognozy o 180 stopni.

Kwiecień ma być chłodny, z temperaturą średnią miesięczną poniżej normy nawet o 1-2 stopnie. Tak bywa z prognozami długoterminowymi. Sprawdzalność tych wyliczeń sporządzanych na przełomie zimy i wiosny, podobnie jak na przełomie lata i jesieni, znacznie spada. To czas wielkiej przebudowy pola termicznego w szerokościach umiarkowanych, stąd duża zmienność aury.

Nadchodzące dni

A jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach? Czy coś zmieniło się w prognozie na Wielkanoc?

Polska będzie pod wpływem niżu Norbert znad Skandynawii. Od zachodu wkroczy ciepły front atmosferyczny przemieszczający się wolno na wschód. Napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie.

W środę pochmurnie

Środa na południowym wschodzie kraju zapowiada się raczej pochmurno, ale z przejaśnieniami. Poza tym zachmurzenie duże z opadami deszczu do 5-10 l/mkw. Temperatura maksymalna od 7 st. C na Podlasiu, 9 st. C w centrum kraju do 13 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na Wybrzeżu do 70 km/h.

Wielki Czwartek

Następnego dnia nic się nie zmieni - nadal pochmurno z przejaśnieniami. Okresami pojawią się opady deszczu do 5-10 l/mkw. Temperatura maks. od 8 st. C na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, 10 st. C w centrum kraju do 12 st. C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50 km/h.

Wielki Piątek

Na południowym zachodzie kraju dość pogodnie. Poza tym zachmurzenie umiarkowane i duże, niewielkie opady deszczu do 3 l/mkw, na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6 st. C na Suwalszczyźnie, 9 st. C w centrum kraju do 13 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50 km/h.

Wielka Sobota

Na południowym-wschodzie dość pogodnie. Poza tym pochmurno z przelotnymi opadami deszczu do 5-15 l/mkw, a na Pomorzu burze. Temperatura maksymalna od 9 st. C na Suwalszczyźnie, 13 st. C w centrum kraju do 14 st. C na południu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny.

Niedziela Wielkanocna

Pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu do 5-10 l/mkw, na północnym wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 8 st. C na Podlasiu, 11 st. C w centrum kraju do 12 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach na zachodzie i południu do 70-90 km/h.

Lany poniedziałek

Pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu do 5-15 l/mkw, na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6 st. C na Podlasiu, 8 st. C w centrum kraju do 9 st. C na południu. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i południu dość silny, w porywach do 60 km/h.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek, agr / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości