Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Przedstawienie powierzchni Tytana na podstawie danych z misji Huygens

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

Trwające od 30 lat szczegółowe obserwacje księżyca Saturna - Tytana, objęły już pełny okres okrążenia przez tę planetę Słońca. Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez ten czas z kilku różnych misji, m. in. Voyagera 1 (1980 r.), Infrared Space Observatory (1997 r.) i Cassini (od 2004 r.), uzupełnione obserwacjami naziemnymi. Doszli do zaskakujących wniosków - stwierdzili, że ​​zmieniające się na Tytanie pory roku powodują głębokie zmiany w jego atmosferze.

Pory roku jak ziemskie, tylko sporo dłuższe

Nachylenie osi Tytana do Słońca wynosi 27 stopni, czyli jest podobne do ziemiskiego. Sprawia to, że światło słoneczne dociera do poszczególnych obszarów z różną intensywnością, co prowadzi do powstania pór roku - tak jak na Ziemi.

Przy liczącym 29,5 ziemskiego roku obiegu Saturna wokół Słońca, każda pora na Tytanie trwa ok. 7,5 ziemskiego roku. Podczas 30-letnich obserwacji zgromadzono zatem informacje o całym tamtejszym rocznym cyklu, obejmującym wszystkie cztery pory.

Pory roku zmieniają atmosferę

- Tak jak na Ziemi, warunki na Tytanie zmieniają się wraz z porami. Możemy zaobserwować różnice w atmosferze - jej temperaturach, składzie chemicznym oraz cyrkulacji, zwłaszcza na biegunach. Na przykład w okresie zimowym ze względu na niskie temperatury i kondensację wokół bieguna północnego tworzą się jeziora węglowodorowe - powiedziała dr Athena Coustenis z Paris-Meudon Observatory we Francji.

- Ponadto z powodu cyrkulacji atmosferycznej podczas równonocy warstwa obszar mgły otaczającej Tytana na północnym biegunie jest znacznie zmniejszony. To wszystko jest bardzo zaskakujące, ponieważ nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian, zwłaszcza w głębszych warstwach atmosfery - dodała badaczka.

Tytan atrakcyjny, bo podobny

Główną przyczyną tych cykli jest promieniowanie słoneczne. To dominujące źródło energii dla atmosfery Tytana, rozbijające obecny w niej azot i metan i tworzące bardziej złożone cząsteczki takie jak etan. - To niesamowite, że słońce nadal dominuje nad innymi źródłami energii, nawet na oddalonym od nas o ponad 1,5 mld km Tytanie - skomentowała dr Coustenis.

Dlaczego badania tego dość odległego od nas obiektu są dla nas ważne? - Tytan daje najlepszą okazję, żeby badać warunki klimatyczne, meteorologiczne i astrobiologiczne bardzo podobne do tych na naszej planecie, a jednocześnie to swoisty, niepowtarzalny świat, raj dla odkrywania nowych procesów geologicznych i klimatycznych - wyjaśnia dr Coustenis.

Autor: js/mj / Źródło: science daily

Pozostałe wiadomości