Najnowsze

Ponad 40 stopni. Upały w Hiszpanii

Najnowsze


To będzie najgorętszy weekend w Hiszpanii w tym roku - poinformowała agencja meteorologicznej AEMET. W niedzielę temperatura może sięgnąć nawet 47 stopni Celsjusza.

Temperatura w Madrycie wzrosła w sobotę do 36 stopni Celsjusza. Mieszkańcy stolicy Hiszpanii udali się do miejscowego parku Retiro, aby uciec przed skwarem. Anna, niemiecka turystka spacerująca po nim powiedziała, że trudno jej było sobie poradzić z taką upalną aurą. - Jest bardzo gorąco. Jesteśmy tutaj, aby zwiedzić miasto, a tu jest niesamowicie gorąco - mówiła.

W Sewilli, na południu Hiszpanii, termometry pokazały 42 stopnie.

Według Państwowej Agencji Meteorologicznej Hiszpanii (AEMET) obecny weekend będzie najgorętszym w tym roku. AEMET spodziewa się, że temperatura powietrza przekroczy w niedzielę 47 stopni Celsjusza. Jak wyjaśniła w sobotę rzeczniczka prasowa AEMET Bea Hervella, wysokie temperatury nie powinny utrzymać się zbyt długo i już w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia nie będzie tak upalnie. Upał związany jest z napływem ciepłych mas powietrza pochodzących z Afryki.

Strażacy walczą z pożarami

Od piątkowego wieczora największe pożary występują na terenie wspólnoty autonomicznej Andaluzji, w południowej części Hiszpanii. Strażacy walczą tam z ogniem na terenie ośmiu gmin.

Poza Andaluzją najbardziej doświadczone przez żywioł są wspólnoty autonomiczne Madrytu, Katalonii oraz Asturii.

Z informacji hiszpańskiej obrony cywilnej wynika, że największy pożar wybuchł w Canete La Real, w prowincji Malaga. Z ogniem walczy tam kilkuset strażaków wspieranych przez 12 śmigłowców i samolotów gaśniczych.

Walkę z pożarami lasów utrudniają ponad 40-stopniowe upały, jak też silne w niektórych miejscach podmuchy wiatru.

Temperatura maksymalna 10 lipca w Hiszpanii (wetteronline.de)wetteronline.de

Autor: anw / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości