Pogoda na święta: odwilż w Wigilię. Pasterka w deszczu i deszczu ze śniegiem

Pogoda na święta (TVN24)
Pogoda na święta (TVN24)
tvn24
tvn24Pogoda na święta (TVN24)

W wigilijny poranek Polska będzie jeszcze "skuta lodem", ale w ciągu dnia kraj znajdzie się w strefie frontu ciepłego, związanego z niżem znad Wysp Owczych - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. To oznacza odwilż z deszczem lub deszczem ze śniegiem. Prawdopodobieństwo takiego rozwoju sytuacji wynosi ok. 80 proc.

Pytanie najczęściej stawiane ostatnio synoptykom brzmi: "Jaka pogoda na Święta?". Wszelkiego rodzaju media w Polsce roztrząsają ten problem, podają i komentują prognozy. My również.

Odwilż w Wigilię

Otóż w świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych od zachodu wkroczy do Polski odwilż. 24 grudnia, czyli w poniedziałek, Polska znajdzie się w strefie frontu ciepłego, związanego z niżem znad Wysp Owczych. Rano kraj będzie jeszcze "skuty lodem", w silnym mrozie, gdyż temperatura minimalna ma wynieść od -19 st. C na Podlasiu, -11 st. C w centrum do -4 st. C na Dolnym Śląsku. Ale już w godzinach popołudniowych zachodnia część kraju znajdzie się w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku.

Front rozciągał będzie się od środkowego Pomorza przez Kujawy, centrum kraju po Górny Śląsk. Przed nim zalegać będzie jeszcze zimne kontynentalne powietrze ze wschodu. Na zachodzie, Pomorzu, w centrum kraju oraz na Śląsku wystąpią opady śniegu z deszczem przechodzące w deszcz marznący, powodujący gołoledź. Natomiast pozostałą część kraju obejmą opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od -12 st. C na Podlasiu, -5 st. C w centrum do 4 st. C na Pomorzu Zachodnim.

Mokra droga na Pasterkę

W nocy 24/25.12 rozkład zjawisk meteorologicznych pozostanie niewiele zmieniony. Na zachodzie i Pomorzu droga na Pasterkę będzie wiodła wśród słabych opadów deszczu i mżawki lub deszczu ze śniegiem, przy temperaturze dodatniej. Na pozostałym obszarze kraju popada śnieg.

Temperatura tej wyjątkowej nocy wyniesie od -13 st. C na północnym-wschodzie, -6 st. C w centrum do 2 st. C na Pomorzu Zachodnim.

Ponuro w Boże Narodzenie

Boże Narodzenie ma upłynąć pod chmurami z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu oraz mżawki, jedynie na północnym wschodzie kraju z opadami śniegu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od -3 st. C na Podlasiu, 2 st. C w centrum do 4 st. C na Dolnym Śląsku.

Pogoda w drugi dzień Świąt poprawi się. Tzn. w centrum oraz na południu i południowym wschodzie przejaśni się, rozpogodzi. Natomiast na północy i zachodzie pojawiać się będą opady deszczu ze śniegiem i deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. na Suwalszczyźnie, 1 st. w centrum do 4 st. na Śląsku i 3 st. w Małopolsce.

Nie traćcie nadziei

Prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń wynosi ok. 80 proc. Niż znad Atlantyku wydaje się bardzo aktywny, więc istnieje duża szansa, że da sobie radę z mroźnym wyżem znad Rosji.

W centrum niżu ciśnienie wyniesie ok. 970 hPa, w centrum wyżu ok. 1035 hPa. Różnica ciśnienia wyniesie więc ponad 60 hPa, stąd gradient baryczny na granicy układów będzie duży, a przepływ mas powietrza szybki. Wraz z wymianą mas powietrza zmieni się kierunek wiatru ze wschodniego na południowy. A powieje dość silnie, w porywach nawet do 80 km/godz.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości