Pijesz sześć kaw dziennie? Naukowcy: to zwiększa ryzyko demencji i udaru

[object Object]
Fakty i mity o kawie
wideo 2/3

Picie zbyt dużej ilości kawy wiąże się ze zwiększeniem ryzyka demencji bądź udaru - wynika z badań naukowców Uniwersytetu Australii Południowej. Ich zdaniem potrzebny jest umiar, a sześć filiżanek tego napoju dziennie to zdecydowanie za dużo.

Eksperci z Uniwersytetu Australii Południowej (UniSA) na łamach pisma "Nutritional Neuroscience" przestrzegają - brak umiaru w piciu kawy może zaszkodzić i to poważnie.

W największym, jak twierdzą, badaniu tego typu odkryli, że wysokie spożycie tego powszechnie lubianego napoju wiąże się z mniejszą objętością mózgu oraz podniesionym ryzykiem demencji i udaru. Do takich wniosków doszli po przeanalizowaniu danych na temat ponad 17 tysięcy osób - uczestników projektu UK Biobank.

Osoby, które piły ponad sześć filiżanek dziennie, miały np. aż o 53 procent wyższe ryzyko demencji.

- Kawa należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przy globalnym spożyciu na poziomie dziewięciu miliardów kilogramów rocznie, kluczowe jest, abyśmy zrozumieli możliwe konsekwencje zdrowotne - podkreśla Kitty Pham z UniSA. - To najbardziej rozległe badanie powiązań między kawą, objętością mózgu, ryzykiem demencji i udaru. To także największy projekt uwzględniający dane na temat objętości mózgu, pochodzące z badań obrazowych oraz dużą liczbę czynników towarzyszących - dodaje.

Kawa. Nowe badania i jej wpływ na nasze zdrowie

Naukowcy przypominają, że demencja zaburza pamięć, myślenie, kontrolę zachowania i w końcu zdolność do wykonywania codziennych czynności. Na świecie rocznie diagnozuje się ją u 50 milionów ludzi, a np. w Australii stanowi drugą najczęstszą przyczynę śmierci, przy 250 osobach diagnozowanych dziennie.

Udar z kolei zatrzymuje dopływ krwi z tlenem do części mózgu, powodując uszkodzenia. Na świecie - przypominają badacze - jedna na cztery osoby w wieku od 25 lat będzie miała przynajmniej jeden udar w czasie swojego życia. W jednym roku oznacza to 13,7 miliona osób, z których 5,5 miliona w konsekwencji umrze.

Na szkodliwe dla mózgu działanie nadmiaru kawy wskazywały już inne projekty badawcze - przypominają autorzy nowej pracy, choć dokładny mechanizm takiego działania nie jest znany.

Najważniejszy jest umiar

Nie trzeba jednak rezygnować z picia ulubionego napoju. Chodzi o odpowiednią ilość - twierdzą naukowcy.

- Badanie to dostarcza ważnego wglądu w związki między spożyciem kawy i zdrowiem mózgu, ale podobnie, jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, kluczem jest umiar - zwraca uwagę profesor Elina Hyppönen, współautorka badania.

- Typowa dzienna konsumpcja mieści się pomiędzy jedną i dwiema standardowymi filiżankami. Choć oczywiście, miary objętości mogą się różnić, kilka filiżanek dziennie najczęściej nie jest niebezpieczne. Jednak, jeśli ktoś zauważa, że kieruje się w stronę sześciu filiżanek lub więcej, to powinien się zastanowić przed kolejną filiżanką - mówi Hyppönen.

Pamiętajmy o wodzie

Naukowcy dają jeszcze jedną radę - aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i obok kawy wypić także chociaż niewielką ilość wody.

Autor: dd / Źródło: PAP, unisa.edu.au

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości