Najnowsze

Ochotka atakuje centralną Polskę. Owady są bardzo uciążliwe

Najnowsze

Plaga ochotki w Polsce
Plaga ochotki w Polsce

Niewielkie muszki, które pojawiły się ostatnio w kraju, skutecznie zatruwają życie ludziom. Przez owady nie mogą oni wieczorami siedzieć w ogrodzie, ani nawet wychodzić z domów. Wszystkiemu winna jest ochotka, której w tym roku jest bardzo dużo.

Ochotka to rodzaj muchówek, które przypominają wyglądem komary. Ale na tym podobieństwo się kończy. Owady te bowiem nie gryzą i nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Mogą być jednak bardzo uciążliwe, szczególnie, jeśli są tak liczne, jak w tym roku.

Wieczorem budzą się do życia

W ciągu dnia ukrywają się w krzewach, a dopiero wieczorami zaczynają być aktywne. Choć muszki ochotki żyją zaledwie dobę, gdy jest ich bardzo dużo, mogą skutecznie uprzykrzyć życie.

Muszki są szczególnie uciążliwe w centralnej Polsce, m.in. w okolicy miejscowości Stary Duninów, niedaleko Płocka oraz w rejonach blisko akwenów. Mieszkańcy wsi bardzo narzekają na owady. Muszą mieć pozamykane okna i drzwi, by muszki nie dostały się do domów. Codziennie rano natomiast są zmuszeni sprzątać owady.

- Okna muszą być pozamykane, nie da się wyjść przed dom - mówi Anna Kalwasińska, sołtys Starego Duninowa.

Dlaczego jest ich tak dużo?

Ochotka najprawdopodobniej mnoży się niekontrolowanie przez zbyt małą ilość ryb w pobliskim Zalewie Włocławskim. To właśnie one w naturalnych warunkach żywią się ochotką. W okolicach Starego Duninowa występują jednak kormorany, które zjadają bardzo dużo ryb. Ptaki są jednak pod ochroną, a funduszy na zarybianie nie ma.

Autor: zupi/jap / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości