Nowy supersatelita pogodowy na orbicie

Nowy satelita pogodowy NASA już w kosmosie
Nowy satelita pogodowy NASA już w kosmosie
Nowy satelita pogodowy NASA już w kosmosie

NASA wystrzeliła w kosmos nowego satelitę pogodowego. GOES-R z wysokości 36 tys. kilometrów będzie obserwować pogodę na Ziemi.

Naukowcy z NASA twierdzą, że nowy satelita i jego następcy zrewolucjonizują prognozowanie pogody. Dzięki GOES-R meteorolodzy będą mogli lepiej przewidywać groźne zjawiska, np. burze, tornada i huragany.

Dane co 30 sekund

Satelita będzie przesyłać zdjęcia obszarów burz nawet co 30 sekund, a to pozwoli na precyzyjne prognozowanie tych zjawisk i dokładne ostrzeżenia mieszkańców zagrożonych terenów. Z kolei zdjęcia satelitarne chmur całej półkuli zachodniej będą przysłane co 15 minut, a kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych co 5 minut.

Kamera, w którą wyposażony jest satelita, będzie oferować trzykrotnie więcej kanałów niż aktualny system, cztery razy większą rozdzielczość i pięciokrotną szybkość skanowania – powiedział Greg Mandt z NOAA.

Na razie tylko USA

Z danych nowego satelity na razie będą korzystać tylko amerykańscy meteorolodzy, ale NASA przewiduje rozbudowę systemu i wystrzelenie kolejnych satelitów. Koszt dokładniejszego prognozowania pogody ocenia się na 11 miliardów dolarów.

Oddzielenie się w kosmosie satelity od rakiety Atlas V
Oddzielenie się w kosmosie satelity od rakiety Atlas VOddzielenie się w kosmosie satelity od rakiety Atlas VNASA

Autor: zupi/tw / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości