57-letni mężczyzna zginął po ataku niedźwiedzia na Słowacji. To pierwszy potwierdzony śmiertelny atak tego zwierzęcia w tym kraju – poinformowało przedsiębiorstwo zarządzające słowackimi lasami.
"Sekcja zwłok potwierdziła we wtorek, że mężczyzna z miejscowości Liptovská Lúžna zmarł w wyniku obrażeń spowodowanych przez tego drapieżnika" – napisano w oświadczeniu przedsiębiorstwa LESY Slovenskej republiky. Do tej tragedii doszło w poniedziałek.
Jak przekazała rzeczniczka przedsiębiorstwa Marína Debnárová, cytowana przez portal informacyjny sme.sk, to pierwszy śmiertelny atak niedźwiedzia na Słowacji.
"Znaleźliśmy go leżącego na brzuchu obok ścieżki"
Ten sam portal poinformował, że kiedy niedźwiedź zaatakował 57-latka, ten był w trakcie spaceru w lesie w pobliżu tej miejscowości w Niżnych Tatrach.
- Znaleźliśmy go leżącego na brzuchu obok ścieżki – powiedział znajomy ofiary, Matej Bodor. - Był ugryziony w gardło, w brzuch, w żebra – dodał.
Populacja niedźwiedzi brunatnych w słowackich Tatrach wzrosła do około 2760 z poniżej 900 w ciągu 20 lat. W ubiegłym roku doszło do pięciu ataków niedźwiedzi na ludzi w tym kraju, ale żaden z nich nie był śmiertelny.
Autor: ps/dd / Źródło: Reuters, sme.sk
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na jutro. Noc zapowiada się pogodnie, choć na północy pojawi się więcej chmur i lokalne, słabe opady deszczu. W sobotę 5.07 na południu pojawi się więcej słońca, na północy i zachodzie - zachmurzenie i możliwe przelotne opady.
Pogoda na jutro - sobota, 5.07. Chłodna noc, w dzień prawie 30 stopni
Centralne obszary Teksasu zmagają się z katastrofalnymi powodziami wywołanymi intensywnymi ulewami. Miejscami w ciągu kilku godzin spadło więcej deszczu, niż notuje się w średnio w ciągu miesiąca. Są ofiary śmiertelne, trwają ewakuacje i akcje ratunkowe.
Katastrofalne powodzie. Są ofiary śmiertelne
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.
Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"
Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.
"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz
Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.
Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest
Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.
Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest już na półmetku - poinformowała we czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Polski astronauta znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) tydzień. W piątek po raz kolejny połączy się z Polską.
Misja polskiego astronauty na półmetku. Dziś kolejne łączenie z Ziemią
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.