"Nasi tu byli". Ziemskie maszyny w kosmosie

Podbój kosmosu przez ludzkośćNASA

To, co dzieje się poza naszą planetą, od zarania dziejów interesuje ludzkość. Naukowcy wszystkimi możliwymi sposobami starają się dowiedzieć jak najwięcej na temat kosmosu. W tym celu w przestrzeni międzygwiezdnej znajduje się wiele ziemskich urządzeń.

Astronomiczne misje prowadzą agencje kosmiczne z całego świata. Czasami nawet ścigają się, która maszyna dotrze jako pierwsza do wyznaczonego celu. Najwięcej sukcesów należy do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Jednak po piętach depczą im Europejska Agencja Kosmiczna ESA, czy nawet Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Zobacz, jakim maszynom w największym stopniu zawdzięczamy podbój wszechświata.

Rosetta

Misja Rosetty zdecydowanie należy do jednej z największych i przełomowych w historii podboju kosmosu przez ludzkość. Rosetta jest kosmiczną sondą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na jej pokładzie znajdował się lądownik Philae, który od 12 listopada 2014 roku przebywa na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Rosetta wystartowała z Ziemi 2 marca 2004 roku. Od tej chwili cały czas przebywa w kosmosie. Dzięki tej misji naukowcy pragną dowiedzieć się więcej o powstaniu Układu Słonecznego.

Również Polacy przyłożyli się do powodzenia misji. Polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie i kilku innych ośrodków badawczych brali udział przy konstrukcji penetratora lądownika Philae.

Trajektoria lotu sondy Rosetta wokół komety 67P/Churyumov-Gerasimenko
Trajektoria lotu sondy Rosetta wokół komety 67P/Churyumov-GerasimenkoESA

Dawn

Bezzałogowa sonda kosmiczna Dawn została wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA. 16 lipca 2011, gdy sonda znalazła się w odległości około 16 000 km, weszła na wstępną orbitę wokół Westy (ciała niebieskiego krążącego w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza). Jest to pierwsza w historii sonda, która weszła na orbitę obiektu znajdującego się w pasie planetoid.

6 marca 2015 sonda została przechwycona przez grawitację Ceres (planeta karłowata krążąca wewnątrz pasa planetoid) i tym samym została pierwszym w historii statkiem kosmicznym, który wszedł na orbitę wokół planety karłowatej. Sonda znajdowała się wtedy w odległości około 61 tys. km od Ceres.

MESSENGER

Sonda MESSENGER należy do NASA, a w przestrzeń międzyplanetarną została wystrzelona 3 sierpnia 2004 roku. Misja miała na celu zbadanie Merkurego. Ostatecznie zakończyła się 30 kwietnia 2015 roku uderzeniem statku w powierzchnię planety. Prędkość około 14 km/s przyczyniła się do tego, że na powierzchni ciała niebieskiego powstał krater o średnicy około 16 metrów. Sonda na orbitę Merkurego weszła 18 marca 2011 roku.

Została ona pierwszym urządzeniem zbudowanym przez człowieka, które tego dokonało. Jedenaście dni później przysłała nam pierwsze zdjęcia tej planety.

Ostatnia wiadomość Messengera
Ostatnia wiadomość MessengeraNASA

Voyager

Kolejne podboje kosmosu przez amerykańską agencję kosmiczną nalezą do sond Voyager 1 i Voyager 2. Obydwie wystrzelono w 1977 roku i od prawie pół wieku nadal przemierzają przestrzeń międzyplanetarną. Pierwsza z nich miała na celu zbadanie Jowisza i Saturna oraz ich księżyców. Po zakończonych sukcesem przelotach obok tych planet NASA wydała zgodę na przedłużenie misji sondy Voyager 2 do kolejno Urana i Neptuna.

5 marca 1979 r. Voyager 1 zbliżył się do Jowisza na najmniejszą odległość, wynoszącą 348 890 km od centrum planety. Przeleciał także w pobliżu księżyców tego ciała niebieskiego. Sonda odkryła, że głównym składnikiem atmosfery Tytana jest azot, a warstwy chmur i mgieł całkowicie zakrywają jego powierzchnię. Ustalono wartości ciśnienia atmosferycznego i temperatury panującej na Tytanie (największy księżyc Saturna).

Pierwsze nawigacyjne zdjęcia Neptuna zostało wykonane w maju 1988 r. Największe zbliżenie do Neptuna miało miejsce 25 sierpnia 1989 r. w odległości 29 240 km od centrum planety.

Od blisko pół wieku sonada Voyager przemierza wszechświat
Od blisko pół wieku sonada Voyager przemierza wszechświatNASA

New Horizons

Po blisko 10 latach podróży w kosmosie z prędkością 14 km/s sonda New Horizons 14 lipca 2015 roku o godzinie 13.49 czasu polskiego dotarła do Plutona. Zbliżyła się do niego na odległość zaledwie 12 500 kilometrów. Dostarczyła na Ziemię pierwsze zdjęcia tego ciała niebieskiego z tak bliskiej odległości. Naukowcy z NASA wierzą, że sonda dostarczy także inne cenne dane.

Główny badacz misji New Horizons Alan Stern powiedział, że teraz głównym celem będzie stworzenie podręcznika poświęconego Plutonowi.

- Ta misja zainspirowała naukowców na całym świecie. Pokazuje, jak wiele ludzkość może osiągnąć - poinformował z dumą.

To nie koniec misji. W 2019 roku sonda zamierza odwiedzić obiekty znajdujące się na Pasie Kuipera (obszar planetoid rozciągający się za orbitą Neptuna). Natomiast w 2026 sięgnie zewnętrznych krawędzi Układu Słonecznego.

New Horizons przeleciał koło Plutona
New Horizons przeleciał koło PlutonaTVN 24

Badanie Księżyca

Wiele ziemskich maszyn penetrowało także powierzchnię Księżyca. Zaliczamy do niego m.in. program Surveyor, który składał się z siedmiu bezzałogowych misji. Warto dodać, że wszystkie maszyny wystrzelono w latach 60. XX wieku. Jeszcze więcej, bo 45 misji na Srebrny Glob, dokonał program Łuna. Tymczasem w latach 1958-1978 odbywały się starty sond Pioneer amerykańskiej agencji kosmicznej.

Marsjańskie łaziki

Po powierzchni naszej sąsiedniej planety spaceruje kilka naszych maszyn. Najbardziej znanym jest łazik Curiosity, który penetruje Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Urządzenie przygląda się powierzchni Czerwonej Planety pod względem możliwości utrzymania się na niej życia organicznego. W dniu 16 kwietnia 2015 roku łazik przekroczył 10 km łącznej jazdy licząc od jego lądowania na planecie.

Na powierzchni Marsa znajdują się także łaziki Spirit i Opportunity. Należą one do NASA i biorą udział w Mars Exploration Program.

Na tym się nie kończy. W przyszłości planowana jest realizacja prywatnych lotów kosmicznych, turystyka kosmiczna oraz kolonizacja innych planet.

Curiosity dotrał do celu swojej misji
Curiosity dotrał do celu swojej misjiNASA

Autor: AD/mk / Źródło: IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś - poniedziałek 19.05. Dzień upłynie pod znakiem słabych opadów deszczu, które powinny powoli zanikać. Lokalnie mogą wystąpić burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 19.05. Termometry pokażą do 16 stopni, może popadać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 19.05. Termometry pokażą do 16 stopni, może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze nawiedziły chiński region Kuangsi. W wyniku gwałtownej aury zginęły trzy osoby, jedna uznawana jest za zaginioną. Władze ogłosiły najwyższy stopień alarmu przed powodziami, opady mają nie odpuścić jeszcze przez jakiś czas.

Ulice pełne wody, najwyższy alert powodziowy. Trzy osoby nie żyją

Ulice pełne wody, najwyższy alert powodziowy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, CCTV, China Daily

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Niszczycielskie burze i tornada przetoczyły się przez amerykańskie stany Kentucky, Missouri i Wirginia. Bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do 27 osób - podała stacja ABC News.

Powalone drzewa, zburzone domy. "Totalne spustoszenie"

Powalone drzewa, zburzone domy. "Totalne spustoszenie"

Źródło:
PAP, ABC News

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Jak wykazał zespół europejskich naukowców, zanieczyszczenie powietrza, gęsta zabudowa oraz ograniczenie terenów zielonych w miastach zwiększają ryzyko astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych, nawet o ponad 10 procent.

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Źródło:
Karolinska Institutet, Lancet Regional Health-Europe

Po obfitych opadach deszczu doszło do powodzi w północno-wschodniej Argentynie, przy granicy z Urugwajem. Według służb tak intensywnych opadów nie widziano w kraju od lat. Wody powodziowe uwięziły autobus z 44 pasażerami, konieczna była pomoc ratowników.

Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe

Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe

Źródło:
Reuters

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Gwałtowne burze przeszły przez Saint Louis w stanie Missouri. Na nagraniu uchwyconym przez 39-letniego mieszkańca tego miasta widać, jak tornado zrywa dach jednego z domów.

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC