Najnowsze

NASA zwraca się do internautów: którego dnia nastąpi zderzenie?

Najnowsze

Powierzchnia Księżyca
NASAPowierzchnia Księżyca

- Kiedy sonda LADEE uderzy w powierzchnię Księżyca? - pytają internautów z całego świata naukowcy NASA. Osoby, których odpowiedzi będą najbardziej zbliżone do fatycznej daty zderzenia, zostaną nagrodzone pamiątkowymi certyfikatami imiennymi. Termin zgłaszania odpowiedzi mija 11 kwietnia, a nazwiska finalistów zostaną ogłoszone niedługo po faktycznym uderzeniu sondy w powierzchnię Srebrnego Globu.

Należąca do NASA sonda LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer - ang.) przed końcem kwietnia zakończy swój lot nad powierzchnią Księżyca. W dniu 11 kwietnia kontrolerzy w Centrum Badań im. Josepha Amesa w Kalifornii wyślą sygnał, by ważąca 383 kg sonda rozpoczęła manewr opadania.

Dokładna data zetknięcia się sondy z powierzchnią jest uzależniona od takich czynników, jak ukształtowanie terenu i siła przyciągania grawitacyjnego w danym obszarze.

Naukowcy pytają internatów

Brak jednoznacznej odpowiedzi naukowcy wykorzystali jako pretekst do zabawy i przygotowali quiz. Do piątku 11 kwietnia każdy może wysłać odpowiedź, kiedy jego zdaniem sonda się zderzy z Księżycem.

Po wydarzeniu osoby, których odpowiedź będzie najbliższa prawdzie zostaną nagrodzeni przez zespół naukowców imiennymi certyfikatami. Finaliści o sukcesie zostaną poinformowani drogą mailową na adres, z jakiego wysłali propozycje.

Lądowanie bez planu

Według naukowców zderzenie nastąpi do 21 kwietnia, po zużyciu całego paliwa znajdującego się na pokładzie sondy. Zgodnie z przewidywaniem badaczy sonda wyląduje po niewidzialnej z Ziemi stronie Srebrnego Globu, daleko od lokalizacji, w jakich dotychczas lądowały księżycowe łaziki.

- Grawitacja Księżyca jest nierównomierna, podobnie jak jego powierzchnia, która jest pełna wzniesień, kraterów i dolin i z różną siłą sonda będzie przyciągana przelatując nad danym obszarem - podkreśla Butler Hine, kierujący zespołem kontrolerów w Centrum Badawczym.

280 mln dolarów

Manewr deorbitacyjny LADEE, czyli sprowadzenie z orbity w gęstsze warstwy atmosfery Księżyca, zakończy trwającą od 7 września 2013 roku misję. Badacze liczą, że przed finalnym spotkaniem z księżycową powierzchnią nadal będą obierać dane.

To może okazać się jednak trudne, co przyznają sami badacze. Warunki w jakich znajdzie się sonda, będą na granicy wytrzymałości czułych instrumentów wykorzystywanych w kosztującej 280 mln dolarów misji.

Cztery czułe instrumenty

Na pokładzie LADEE znajdują się bowiem aż cztery bardzo czułe urządzenia. Dwa z nich to spektrometry - kwadrupolowy neutralny spektrometr masowy (Neutral Mass Spectrometer) oraz prowadzący obserwacje ultrafioletu w zakresie długości fal 230-810 nm (Ultraviolet and Visible Light Spectrometer).

Trzecim instrumentem pokładowym jest licznik pyłu (Lunar Dust Experiment). Na pokładzie sondy znajduje się także Lunar Laser Communications Demonstration (LLCD), testujący łączność laserową o prędkości 50-600 megabitów na sekundę.

Autor: mb/mj / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości