Najnowsze

Nowy teleskop NASA "zrewolucjonizuje astronomię"

Najnowsze

Autor:
ps/map
Źródło:
PAP. NASA
Animacja pokazująca możliwości spektroskopowe Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman
NASA, ESA, Joseph DePasquale (STScI)Animacja pokazująca możliwości spektroskopowe Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman

NASA zapowiada wystrzelenie nowego teleskopu do obserwacji głębokiego Kosmosu. Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman, bo o niego chodzi, będzie badał niebo nawet tysiąc razy szybciej niż Teleskop Hubble’a. Ma odpowiedzieć na pytania o tworzenie się największych struktur we wszechświecie i o ewolucję Drogi Mlecznej do obecnie znanej formy.

Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman ma zostać wystrzelony w połowie lat dwudziestych XXI wieku. Jego celem będzie dostarczanie panoramicznych widoków co najmniej 100 razy większych niż te dostępne z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przy zachowaniu podobnej ostrości obrazu i rozdzielczości. Nowy teleskop ma przeglądać niebo nawet tysiąc razy szybciej niż Teleskop Hubble’a. Jak pisze amerykańska agencja kosmiczna, to "zrewolucjonizuje astronomię".

Połączenie szerokiego pola widzenia, dużej rozdzielczości i wydajnego skanowania nieba może pozwolić na rozwój wiedzy w wielu obszarach, takich jak formowanie się i ewolucja galaktyk, tworzenie się największych struktur we Wszechświecie, ewolucja naszej własnej galaktyki - Drogi Mlecznej - do obecnie znanej formy.

Wizualizacja Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace RomanGSFC/SVS/NASA

Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman

Poza obserwowaniem dużych pól na niebie Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman ma mieć też możliwości spektroskopowe. Rozdzielanie światła gwiazd na poszczególne długości fali (kolory), czyli uzyskiwanie widma (które można porównać do tęczy), pozwala na ustalenie na przykład odległości od obserwowanej galaktyki, albo składu chemicznego obiektu. Nowy teleskop ma mieć możliwość uzyskiwania widma dla każdego z obiektów w polu widzenia.

Rozszerzanie się Wszechświata powoduje, że światło galaktyk jest przesunięte ku czerwieni (rozciągnięte do dłuższych fal). Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman będzie działał w podczerwieni, więc stanie się świetnym narzędziem do badania odległych galaktyk (im galaktyka dalsza, tym większe jest jej przesunięcie ku czerwieni, to tak zwany redshift).

Nazwa teleskopu to hołd dla Nancy Grace Roman (1925-2018), amerykańskiej astronomki zajmującej się klasyfikacją i ruchami gwiazd, która wniosła też duży wkład w tworzenie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Średnica zwierciadła teleskopu będzie wynosić 2,4 metra. Instrument ma krążyć po odległej orbicie związanej z punktem libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce.

Autor:ps/map

Źródło: PAP. NASA

Źródło zdjęcia głównego: GSFC/SVS/NASA

Pozostałe wiadomości