Najnowsze

Na horyzoncie intensywne opady. Niebezpiecznie w drodze na majówkę

Najnowsze

Arleta Unton-Pyziołek o nadchodzących ulewach
Arleta Unton-Pyziołek o nadchodzących ulewach

W Polsce w wielu miejscach pada deszcz. W najbliższych dniach, a zwłaszcza w piątek, na południu opady będą bardzo intensywne, przez co istnieje ryzyko lokalnych podtopień.

W czwartek i piątek w znacznej części kraju czeka nas pochmurna, deszczowa aura. Jest to związane z układami niżowymi, które obecnie kształtują pogodę nad Polską.

Piątek z ulewami

Deszcz ma być szczególnie intensywny w piątek, kiedy wiele osób będzie wyjeżdżać na długi weekend. - Na drogach z pewnością będzie niebezpiecznie - zauważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

- Większa część kraju będzie w dość intensywnych opadach deszczu. Układ niżowy znad Bałkanów, znad Włoch będzie się przemieszczał w stronę Polski, w stronę Europy środkowej, stąd będzie lało, na południu, na wschodzie i w centrum - tłumaczy Unton-Pyziołek.

Nawet 60 litrów na metr kwadratowy

Lokalnie przez około dwie doby w sumie spadnie nawet 50-60 l/mkw. deszczu.

- To są już opady, które grożą podtopieniami. Już nie tylko wzrostem stanu wody, ale także lokalnymi wylaniami się tej wody z potoków górskich i mniejszych rzeczek - mówi synoptyk. - Służba państwowa wydała odpowiednie ostrzeżenia dla Śląska, Małopolski, dla świętokrzyskiego, lubelskiego i dla Podkarpacia - dodaje.

Choć opady są bardzo potrzebne, niewiele osób cieszy się z deszczowej aury, szczególnie kiedy istnieje perspektywa podróżowania w trudnych warunkach.

- Przyrodzie ten deszcz jest bardzo potrzebny, kiedy w kwietniu i w maju pada to natura się cieszy. Dla nas oczywiście sytuacja robi się niebezpieczna, więc apeluję tutaj o ostrożność w drodze na majówkę - przestrzega Unton-Pyziołek.

Prognoza opadów na najbliższe dni (ventusky.com)
Prognoza opadów na najbliższe dni (ventusky.com)

Autor: zupi/aw / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości