Najnowsze

Mroźna noc na Podhalu. W Zakopanem termometry pokazały -12 stopni

Najnowsze

Mroźna noc w Zakopanem
Mroźna noc w Zakopanemtvn24
wideo 2/3

Noc z wtorku na środę była mroźna w południowych regionach kraju. Temperatura w Zakopanem spadła do -12 stopni Celsjusza. Jak mówił Andrzej Gąsienica-Józkowy, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z obserwatorium na Kasprowym Wierchu, w prognozach na kolejne dni widać ocieplenie, ale pojawi się wiatr halny.

Według komunikatów synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w nocy miejscami w kotlinach temperatura mogła sięgnąć nawet -16 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

- U nas temperatura jest dosyć wysoka w porównaniu do Zakopanego. W Zakopanem mamy obecnie -12 stopni Celsjusza, na Kasprowym jest -6 stopni - opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" około godziny 7 Andrzej Gąsienica-Józkowy, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z obserwatorium na Kasprowym Wierchu.

Temperatura w Polsce 2 grudnia o godzinie 6 (wetteronlinewetteronline.de

Halny w prognozach

Jak dodał ekspert, nad niskimi Tatrami można zaobserwować tworzący się wał fenowy - zwiastun nadchodącego wiatru halnego. W środę rano wiało już z prędkością 36 kilometrów na godzinę (10 metrów na sekundę). Według prognoz, wiatr będzie się systematycznie wzmagał - na czwartek w okolicach godzin popołudniowych prognozowane porywy mają osiągać do 72 km/h (20 m/s). Z kolei w piątek mogą rozpędzać się już do 100 km/h (27 m/s).

Synoptyk wspomniał, że wraz z nadejściem halnego, temperatura zacznie wzrastać. Na Podhalu i w okolicach Nowego Targu czy Nowego Sącza termometry mają pokazywać więcej niż 0 st. C.

- Wiatr halny powoduje właśnie takie wysokie skoki temperatury, chociaż nie są to najwyższe w historii, bo wiatr halny potrafi powodować temperaturę nawet do 20 stopni. Były takie lata, że temperatura w okresie przedświątecznym, przy halnym wietrze wzrastała do 20 stopni w Tarnowie - relacjonował.

Gąsienica-Józkowy wspomniał także, że przy aktualnie panujących warunkach pogodowych piesze wycieczki w góry nie są wskazane.

- Wiatr halny na grani jest odczuwalny jako zimny. Jest porywisty i te prognozy, które szczególnie na 4 grudnia, są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Także zalecam nie wychodzić powyżej schronisk. Jest to niewskazane ze względu na silny wiatr i warunki śniegowe, które powodują, że będzie bardzo ślisko, miejscami śnieg będzie się zmieniał w lód - przestrzegł.

Białe święta na Podhalu?

Jak powiedział synoptyk, prognozy długoterminowe wskazują, że w podgórskich rejonach Tatr, grudzień zapowiada się na ogół łagodnie. Jest jednak za wcześnie, by pytać, czy święta będą białe.

- Możemy się spodziewać tak daleko patrząc tych świąt może ze śniegiem, dzisiaj to tak wygląda, ale za parę dni to może się zupełnie zmienić - podsumował i jak dodał, wszystko wyjaśni się w okolicach 20 grudnia.

Zobacz rozmowę z synoptykiem IMGW:

Andrzej Gąsienica-Józkowy o pogodzie w Tatrach
Andrzej Gąsienica-Józkowy o pogodzie w Tatrachtvn24

Autor: kw / Źródło: TVN24, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości