Najnowsze

"Morskie jednorożce" w wodach rosyjskiej Arktyki. "Pojawiają się bardzo rzadko"

Najnowsze


Biolodzy wyruszają na wyprawę, której celem jest zbadanie populacji narwali, ssaków morskich występujących w wodach rosyjskiej Arktyki.

Wyprawa jest częścią projektu "Narwal", którego celem jest poznanie, ochrona i popularyzacja legendarnego arktycznego "morskiego jednorożca", jakim jest narwal.

- Celem wyprawy jest zlokalizowanie populacji narwala w wodach Rosji - mówiła Olga Szpak, biolog, kierownik ekspedycji i pracownik Instytutu Ekologii i Ewolucji Rosyjskiej Akademii Nauk. - Narwale pojawiają się bardzo rzadko, statki wycieczkowe odnotowały pojedyncze spotkania z nimi. To wszystko, co wiemy - dodała.

Ochrona narwali

Biolodzy morscy chcą dokładnie zbadać populację narwala występującą w rosyjskich wodach, a następnie stworzyć program ochrony tego gatunku i jego siedlisk.

Narwal (Monodon monoceros) jest ssakiem należącym do rodziny narwalowatych, który zamieszkuje wody strefy arktycznej. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest pojedynczy, spiralnie skręcony górny lewy kieł, który może dorastać u samców nawet do trzech metrów długości. Niektóre osobniki mogą mieć ich aż dwa.

Długość ciała dorosłego narwala osiąga zwykle 3,8-4,5 metra. Waga samców dochodzi do 2-3 ton, samice ważą około 900 kilogramów.

Autor: anw / Źródło: ENEX