Mikrobiologiczna mapa ciała. Co czai się na skórze, w jelitach i nie tylko

[object Object]
Higiena w miejscu pracy jest bardzo ważnaShutterstock
wideo 2/10

Mieszkają na naszej skórze i w jelitach, chowają się między zębami. Trzymają nas w dobrym zdrowiu lub wręcz przeciwnie - wywołują liczne choroby. Miliardy mikroorganizmów żyją w ciele człowieka. Co ciekawe, wiele z nich skupia się w konkretnych rejonach ludzkiego ciała

W ciele człowieka żyje około 50 miliardów mikroorganizmów, podczas gdy samo ciało składa się średnio z 30 miliardów komórek. Wiele bakterii jest charakterystycznych dla konkretnych rejonów organizmu. Swoistą "mapę mikrobiologiczną ciała" stworzyła Jessica Boddy, biolog z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Jak podaje Boddy, na dalekiej północy naszego ciała, na samym czubku głowy, żyją grzyby z gatunku Malassezia. Za ich sprawą miewamy łupież. Malassezia żywią się łojem występującym na skórze głowy, a następnie wydalają z siebie substancję znaną jako kwas oleinowy. Kwas z kolei wysusza skórę, przyczyniając się do powstania łupieżu.

Malassezia żyją na głowie, a co żyje w głowie? Większość naukowców zgadza się, że wnętrze zdrowej głowy jest wolne od wirusów. Zabezpieczenie stanowi bariera krew-mózg znajdująca się między naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową. Bariera zabezpiecza układ nerwowy i nie pozwala na wniknięcie do organizmu niepożądanych cząsteczek. Niekiedy jednak zwalczanie bakterii, między innymi takich jak pneumokoki odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowych, może osłabić tę barierę i zakłócić funkcjonowanie mózgu.

Twarz jak pastwisko dla bakterii

Złośliwe bakterie Propionibacterium acnes żyją na twarzy każdego człowieka i uwielbiają wywoływać na niej zamieszanie. Kiedy mieszki włosowe zatkają się brudem, mikroorganizmy wkraczają do akcji, żywiąc się martwym naskórkiem i sebum. W ten sposób tworzą się pryszcze.

Otchłań jamy ustnej

Łakome bakterie Streptococcus mutans wspinają się do szczelin między zębami, wydzielając przy tym kwasy uszkadzające szkliwo. Powodują powstawanie ubytków - chyba, że wcześniej wymiecie się je włosiem szczoteczki do zębów.

Nieświeży oddech? Winę zrzuć na Solobacterium moorei, bakterie czające się na języku i w ślinie. Zamieniają białka w związki siarki, skutkując halitozą, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust.

Raj dla mikroorganizmów

Wiele mikroorganizmów występujących w jelitach wywiera zbawienny wpływ na ludzki organizm. Bronią nas między innymi bakterie Bacteroides fragilis. Cząsteczki przyklejające się do drobnoustrojów kontrolują działanie układu odpornościowego.

Bacteroides thetaiotaomicron podróżują przez jelito, podjadając po drodze okruszki pokarmu pochodzenia roślinnego, z którymi nasz organizm mógłby sobie nie poradzić. Umożliwia to również jelitom pobranie większej ilości substancji odżywczych.

Bakterie Bifidobacterium longum utrzymują w dobrym stanie okrężnicę, pomagając w rozkładaniu węglowodanów. Mikroorganizmy bronią jelita przed szkodliwymi szczepami - między innymi Clostridium difficile, powodującymi biegunkę.

Co ciekawe, nawet niechlubne bakterie Escherichia coli czyli popularnie E. coli, sprzyjające zazwyczaj niepożądanym dolegliwościom, mają swoje "dobre strony". Niektóre ich rodzaje pomagają w trawieniu pokarmu i syntetyzują witaminy B i K, które później wchłaniamy.

Kolejnym rajem dla bakterii są genitalia, gdzie utrzymuje się ciepło i wilgoć. Niektóre gatunki bakterii Lactobacillus tworzą kwas mlekowy, który reguluje miejscowe pH i trzyma z daleka wiele patogenów. Bakterie te służą również noworodkom za ich pierwszy mikrobiom. Naukowcy zaznaczają, że bakterie żyjące w męskich genitaliach skrywają więcej tajemnic niż te w damskich.

Skolonizowana skóra

Mikroskopijne organizmy, jakimi są między innymi bakterie Staphylococcus epidermidis, gronkowce lugdunensis oraz wszy, są jak plemiona, które zajmują przeważającą przestrzeń skóry. Na szczęście nie dają możliwości zadomowienia się tutaj między innymi gronkowców złocistych, które powodują różnego rodzaju infekcje i zapalenie płuc.

Posłuchaj rozmowy z ekspertem o szkodliwych dla człowieka bakteriach

Groźne bakterie, które są oporne na antybiotyki
Groźne bakterie, które są oporne na antybiotyki tvn24

Autor: ao/map / Źródło: popsci.com

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny i Ścinawę w województwie dolnośląskim. Poziom wody w drugim z tych miast ma osiągnąć szczyt w nocy z piątku na sobotę i będzie przekraczać stan alarmowy o blisko trzy metry - wynika z prognozy IMGW. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Fala przechodzi aktualnie przez Ścinawę (województwo dolnośląskie). - Cały czas tutaj jest tendencja rosnąca. Ta kulminacja ma być o drugiej w nocy, ale to nie będzie koniec. Ta fala jest długa i spłaszczona - relacjonował w TVN24 po godzinie 21 reporter TVN24 Tomasz Kanik. Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa.

Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"

Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW