Meteoryt czelabiński był znacznie większy. Uległ kosmicznej kolizji?

Naukowcy "na żywo" obserwują chmurę pyłu. "To niepowtarzalna okazja"
Naukowcy "na żywo" obserwują chmurę pyłu. "To niepowtarzalna okazja"
NASA
NASANaukowcy "na żywo" obserwują chmurę pyłu. "To niepowtarzalna okazja"

Naukowcy znaleźli dowody na to, że meteoryt, który ponad pół roku temu rozpadł się nad Czelabińskiem był znacznie większy, zanim do nas dotarł. Według ich badań meteor stopił się krążąc wokół Słońca lub zderzył się z innym kosmicznym obiektem.

Skała rozmiarów autobusu, która w lutym pojawiła się nad Rosją, była w dużej części spalona przez ziemską atmosferę, ale pewne cząstki spadły na ziemię w postaci meteorytu i zniszczyły wiele obiektów Czelabińska i okolic. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Nowa teza

Bilans tego zdarzenia to prawie 1500 poszkodowanych, roztrzaskane budynki i inne straty materialne. Byłby one jeszcze większe, gdyby nie fakt, że meteor wcześniej uległ spaleniu lub kolizji z innym ciałem niebieskim - dowodzą rosyjscy naukowcy.

- Meteoryt, który wylądowała w okolicach Czelabińska należy do tego typu, który łatwo pozostaje poddany procesowi topnienia zanim trafi na powierzchnię Ziemi. To prawie na pewno oznacza, że doszło do jakieś kolizji między meteorem a innym obiektem kosmicznym lub że znajdował się w niedalekiej odległości od Słońca i został stopiony - powiedział Wiktor Szarygin, geolog z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego.

Niepodważalne dowody

Dowody na to, że meteor stopniał jeszcze w kosmosie znajdują się w tak zwanych "ciemnych" fragmentach meteorytów. Te odróżniające się cząstki są "rzadsze" od jasnych jego części, a to świadczy o ich wcześniejszym spaleniu. Kolejne dowody to: zmieniona struktura, tekstura i skład chemiczny skały.

Badacze twierdzą, że jeśli meteor uległby spaleniu tylko w momencie przejścia przez atmosferę "ciemne" fragmenty znalazłyby się też w skorupie obtopieniowej, a tak nie jest. W samej skorupie naukowcy też dostrzegli dowody potwierdzające ich tezę: znaleziono w niej niewielkie ilości pierwiastków z grupy platyny, a to rzadkie w tego typu meteorytach i może świadczyć o zmianie składu podczas wcześniejszego stopienia.

Wyniki badań miały zostać przedstawione dzisiaj na Goldschmidt - corocznej konferencji poświęconej naukom o Ziemi we Florencji.

Autor: kt/rs / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości