Najnowsze

Marsjański ocean spłynął pod skorupę?

Najnowsze

Wycieczka po polu grawitacyjnym Księżyca (NASA)
Wycieczka po polu grawitacyjnym Księżyca (NASA)

Pęknięcia występujące na powierzchni Księżyca, które pokazuje bardzo dokładna mapa pola grawitacyjnego Srebrnego Globu, mogą mieć ogromne znaczenie dla poszukiwań wody na Marsie. Zdaniem badaczy takie struktury, obecne i na Czerwonej Planecie, mogły np. pozwolić tamtejszej wodzie znaleźć się w głębszych warstwach skorupy.

Asteroidy i komety, które uderzały w powierzchnię Księżyca, odpowiadają nie tylko za to, że na Srebrnym Globie postały liczne bruzdy w postaci kraterów. Przyczyniły się także do powstania w niej głębokich pęknięć - oznajmili w środę naukowcy z NASA. Badacze liczą na to, że istnienie tych pęknięć pozwoli im odkryć wodę na Marsie.

Bardzo szczegółowa mapa

Odkrycie, że za sprawą uderzeń asteroid i komet skorupa Księżyca jest mocno popękana, badacze z NASA zawdzięczają misji GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory). W jej ramach w 2012 roku dwie bliźniacze sondy kosmiczne krążyły po orbicie okołoksiężycowej, badając pole grawitacyjne Srebrnego Globu. Wykonane przez nie pomiary dostarczyły danych do stworzenia bardzo szczegółowej mapy, która m.in. ujawniła pęknięcia.

Mapa pola grawitacyjnego Księżyca wykonana dzięki misji GRAIL (NASA)

Na Marsie mógł istnieć ocean

Ponieważ pęknięcia takie jak na Księżycu występują też m.in. na Marsie, badacze liczą, że wyniki ich obserwacji pomogą ustalić nowe fakty na temat Czerwonej Planety.

- Wierzymy, że na powierzchni Marsa bardzo dawno temu znajdował się ocean. Wszyscy zastanawiamy się też, gdzie mógł się podziać. Być może ten ocean istnieje do dziś, ale pod ziemią - mówiła Maria Zuber z NASA na środowej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (American Geophysical Union) w San Francisco. - Pęknięcia mogłyby naszym zdaniem stanowić doskonałą ścieżkę dla wody, która płynęłaby z powierzchni planety w głębsze miejsca i na odwrót - zaznaczyła.

Droga dla mikroorganizmów?

Zuber zwróciła też uwagę na to, że Mars mógł być kiedyś cieplejszy i bardziej wilgotny niż teraz, kiedy stanowi naprawdę zimną i suchą planetę.

- Jeśli na powierzchni Marsa kiedykolwiek żyły mikroorganizmy, na pewno były zmuszone poszukać sobie bardziej przyjaznego środowiska. Na przykład w głębszych warstwach skorupy Czerwonej Planety, właśnie dzięki pęknięciom - powiedziała.

Księżyc jak Ziemia

Jak zaznaczyła Zuber, odkrycie może być przydatne także dla badań nad przeszłością Ziemi. Badaczka podkreśliła, że podobne pęknięcia występowały również na powierzchni Błękitnej Planety.

- Dowód na ich istnienie został zniszczony przez ruchy płyt tektonicznych, erozję i inne naturalne procesy. Jeśli chcielibyśmy studiować te bardzo wczesne wydarzenia w historii naszej planety, możemy robić to za pomocą Księżyca - powiedziała.

Na mapach widać porowatość Księżyca. Jest to efekt licznych uderzeń różnych ciał niebieskich (NASA)

Autor: map/mj / Źródło: Reuters, NASA

Pozostałe wiadomości