Najnowsze

Lodowe "serce" Plutona jest trujące

Najnowsze

NASASerce Plutona kryje pod sobą lód

Sonda kosmiczna New Horizons ujawnia kolejne fakty dotyczące Plutona. Jego lodowe "serce" mogłoby zatruć ludzkość. Okazało się także, że Pluton jest mniejszy niż sądzono, a jego księżyce pokrywa lód.

Znajdujący się na Plutonie charakterystyczny region w kształcie serca (o nazwie Tombaugh - na cześć odkrywcy Plutona) jest wypełniony lodem, który mógłby okazać się trujący dla ludzi. Do takich wniosków doszli naukowcy z zespołu misji New Horizons, która zajmuje się badaniem Plutona. Specjaliści w czwartek 15 października poinformowali o tym, że charakterystyczny obszar w kształcie serca zbudowany jest z zamarzniętego tlenku węgla i metanu.

Ciągle "żywy"

Okazuje się, że lód stanowi fundament Plutona. Odkrycie to nie zaprzecza jednak faktom, że na jego powierzchni zachodzą aktywne procesy. Jednym z nich jest krążące płynne morze poniżej jego chropowatej powierzchni. Co ciekawe procesy te ciągle kształtują powierzchniowe warstwy.

Dużo lodu

Jeszcze w lipcu, zaraz po tym, jak sonda znalazła się w najmniejszej odległości od Plutona, dowiedzieliśmy się, że na tej karłowatej planecie występują rozległe równiny, głębokie rynny i masywy górskie. W pierwszej połowie września odkryto, że na Plutonie istnieją niewielkie tereny, gdzie występuje zamarznięta woda. Teraz okazuje się, że obszary te są znacznie większe niż dotychczas sądzono.

Lodowe księżyce

Zwrócono także uwagę na dwa księżyce Plutona: Nix i Hydra. Bije z nich blask, który naukowcy określają, jako dowód, że na ich powierzchni istnieje lód.

Niepozbawiony barw

Promieniowanie słoneczne, nawet po pokonaniu ponad 4,8 miliardów kilometrów trasy, powoduje, że powierzchnia Plutona nabiera barw.

"Promieniowanie dociera zarówno do atmosfery, jak i powierzchni Plutona, które są bogate w azot i metan. Barwią go na odcienie od żółtego do ciemnoczerwonego" - napisali prowadzący badania w czasopiśmie Science.

Mniejszy niż sądzono

Istotna stała się także informacja dotycząca wymiarów Plutona. Staranne pomiary pokazują, że jego średnica wynosi 2374 kilometrów. Jest to mniejsza wartość niż dotychczas sądzono.

Autor: AD/mab / Źródło: nbcnews.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości