Najnowsze

Korea Południowa: już 77 ofiar powodzi i lawin błotnych

Najnowsze

YNATragedia w Korei Południowej

77 osób zostało uznanych za martwe lub zaginione z powodu lawin błotnych i powodzi, wywołanych ulewnymi deszczami w Korei Południowej w tym tygodniu - podały w czwartek południowokoreańskie służby pożarowe. Poinformowały również, że nie są w stanie określić dokładnej liczby ofiar. Stolica kraju, Seul, wciąż jest sparaliżowana przez brak prądu.

Z powodu obfitych deszczy Seul pogrążył się w ciemnościach, bo przestały tam dochodzić dostawy prądu. Spowodowało to także przerwę w pracy pociągów. Stacje metra wypełniły się wodą, zamknięto mosty - relacjonowali świadkowie.

Według agencji informacyjnych doszło też do zakłóceń w ruchu ulicznym z powodu zepsutej sygnalizacji świetlnej. W niektórych dzielnicach nie działają telefony. Ponad 4 tys. policjantów zmobilizowano do akcji ratunkowej w stolicy.

Niebezpieczna lawina błotna

13 osób zginęło, a 20 odniosło obrażenia w Czunczeon, 110 km na wschód od Seulu, kiedy ściana błota uderzyła po północy w grupę budynków niedaleko tamy na jeziorze Soyang, w tym dwa hotele, restaurację i kawiarnię. Według lokalnych mediów w chwili przejścia lawiny błotnej w hotelach znajdowało się ok. 75 osób.

Większość ofiar lawiny to studenci uczestniczący w wolontariacie, którzy przebywali w domku letniskowym, kiedy zalało ich błoto i rozmiękła ziemia. 24 osoby zostały ranne. W akcji ratunkowej uczestniczyło 670 strażaków, żołnierzy i policjantów.

Kolejnych dziewięć osób zginęło na górze Umyeon, w pobliżu Seulu. Od wtorku spadło tam 433,5 litrów wody na metr kwadratowy.

Będzie jeszcze gorzej

Według meteorologów, na północy i w środkowej części kraju we wtorek i w środę spadła rekordowa ilość deszczu: ponad 110 mm na metr kwadratowy wody na godzinę.

Obfite opady utrzymują się nad Półwyspem Koreańskim od wtorku wieczorem. Prognozy przewidują, że ulewa potrwaja jeszcze jedną dobę. Koreańscy meteorolodzy oświadczyli, że takie opady deszczu nie zdarzyły się w Korei Południowej od 1907 roku.

Zobacz zdjęcia z zalanego Seulu:

Autor: mm,xyz//ŁUD,aq,ms / Źródło: PAP, Reuters TV, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: YNA

Pozostałe wiadomości