Najnowsze

Katowice – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Najnowsze

Katowice/Spodek
Katowice/Spodektvn24
wideo 2/30

Katowice to miasto z historią, a dobrym sposób na jej zrozumienie jest poznawanie tutejszej architektury. To może być spacer szlakiem moderny, odwiedzenie górniczych osiedli, ale też oglądanie murali. Co ciekawego można robić w Katowicach? Jakie są atrakcje turystyczne w tym mieście?

Wycieczka do Nikiszowca może być prawdziwą podróżą do nieodległej przeszłości.Na katowickim rynku nie ma kamieniczek, są za to palmy, leżaki, Sztuczna Rawa i budynki z czasów PRL.Na cmentarzu żydowskim zachowało się 1400 nagrobków. Wśród nich – okazałe grobowce zasłużonych dla historii miasta żydowskich rodzin.

Superjednostka, Spodek, Kukurydze i Gwiazdy – takie budynki zobaczysz tylko w Katowicach.Dobrym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu miasta będzie Dolina Trzech Stawów.Katowice – ciekawe miejsca: Nikiszowiec Jedną z największych atrakcji turystycznych Katowic jest osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”, wybudowane w latach 1908-1918. Nikiszowiec to zespół trzykondygnacyjnych ceglanych bloków, tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. W każdym budynku mieszkalnym zaplanowanych zostało 165 mieszkań. Nikiszowiec ma zabudowę typowo miejską – chociaż znalazło się w nim miejsce również na chlewiki, a za osiedlem znajdowały się pola uprawne.

W centrum osiedla zobaczyć można plac Wyzwolenia z neobarokowym kościołem pod wezwaniem św. Anny. Są tam również lokale usługowe, łaźnia, placówki edukacyjne, pralnia i suszarnia.

Katowice/Nikiszowiecmkos83/Shutterstock

Giszowiec

Jedną z najpiękniejszych dzielnic Katowic jest natomiast Giszowiec, znajdujący się w południowo-wschodniej części miasta. To osiedle robotnicze wzorowane na zabudowie śląskiej wsi. Powstawało w latach 1906-1910 na obszarze o wymiarach 800x1200 metrów. Poza budynkami mieszkalnymi znajdują się tam też lokale handlowe i usługowe. Było to osiedle służące przede wszystkim pracownikom kopalni „Wieczorek” i „Staszic”.

Za Giszowcem stała idea miasta ogrodu z niską zabudową i dużą ilością terenów zielonych. Z biegiem lat zaczęło się tam jednak pojawiać coraz więcej nowoczesnych wieżowców. Od wyburzenia udało się uratować zaledwie jedną trzecią starych zabudowań.

Ciekawymi miejscami do obejrzenia na terenie Giszowca są między innymi:

Plac Pod Lipami – centralny punkt całej dzielnicy, dawniej znajdowało się tu targowisko, Wieża Ciśnień – dawniej doprowadzała wodę do osiedla.

Rynek

W latach 2011-2017 katowicki rynek został całkowicie przebudowany. Nie znajdziesz na nim – znanych z innych miast – zabytkowych kamieniczek. Zobaczysz jednak palmy, leżaki, Sztuczną Rawę i budynki z czasów PRL w tle.

Sztuczna Rawa to fontanna, która imituje rzekę Rawę, płynącą pod rynkiem. Spoglądając na neon „Zachód Słońca”, zobaczysz wypływającą rzekę. Ten widok robi wrażenie szczególnie po zmroku.

Spodek

Będąc w Katowicach koniecznie trzeba zobaczyć symbol miasta, czyli Spodek. Budowla wyglądem przypomina latający spodek. Otwarta została w 1971 roku i była wtedy największym i najnowocześniejszym obiektem widowiskowo-sportowym w Polsce. Występowały tu m.in. Metallica, Deep Purple, The Cure, Sepultura, Genesis, Pearl Jam i Depeche Mode.

Katowice/SpodekTomasz Warszewski/shutterstock.com

Cmentarz Żydowski

W Śródmieściu, przy ulicy Kozielskiej, położony jest cmentarz żydowski. Otwarty został w 1869 roku. Dziś historyczne nagrobki wyłaniają się z zieleni.

Cmentarz rozciąga się na obszarze ponad hektara. Zachowało się na nim około 1400 nagrobków. Wśród nich – okazałe grobowce zasłużonych dla historii miasta rodzin żydowskich oraz grób rabina katowickiej grupy wyznaniowej.

Nekropolia to niezwykle klimatyczne miejsce, w którym zatrzymał się czas.

Superjednostka

Dla osób zafascynowanych architekturą punktem obowiązkowym będzie Superjednostka, czyli jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce. Stoi w pobliżu ronda generała Jerzego Ziętka. Nie sposób go przeoczyć.

Z założenia był to budynek mieszkalny dla osób samotnych i młodych małżeństw. Z tego też powodu mieszkania nie mają zbyt dużych metraży (od 38 do 55.58 metra kwadratowego). Znalazło się w nim miejsce na 762 lokale. Budynek ma 17 kondygnacji, a powstawał w latach 1967-1972.

Katowice/SuperjednostkaPaweł Szczepanski/Shutterstock

Katowice – atrakcje turystyczne: szlak moderny

Architektura lat 20. i 30. XX wieku to jeden z atutów Katowic. Stworzono nawet poświęconą jej trasę turystyczną o łącznej długości 5,5 kilometra, obejmujący 16 modernistycznych budynków. To między innymi: - budynek mieszkalny (ul. Wojewódzka 23) – jeden z najwyższych budynków w ówczesnych Katowicach,- gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego (ul. Jagiellońska 25),- budynek mieszkalny (ul. Podchorążych 3) – z narożnym, zaokrąglonym ryzalitem, kryjącym ogrody zimowe mieszkańców,- Drapacz Chmur (ul. Żwirki i Wigury 15/17) – dzięki niemu Katowice zaczęto nazywać polskim Chicago; w 1935 roku, gdy oddano go do użytku, był jednym z najwyższych budynków Europy.

Kukurydze i gwiazdy

Kolejnym ciekawym przykładem architektonicznych perełek Katowic są wieżowce położone na Osiedlu Tysiąclecia, naprzeciwko Parku Śląskiego. Nazywane są kukurydzami. To najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi kolby kukurydzy.

Równie ciekawe jest osiedle składające się z siedmiu wieżowców nazywanych gwiazdami. Ich podstawą jest bowiem gwiazda ośmioramienna. To drugie, po kukurydzach, najwyższe budynki mieszkalne w tym mieście.

Murale

Katowice można poznawać również poprzez sztukę uliczną. Tworzą ją w znacznej mierze murale. Urząd Miasta Katowice przygotował nawet szlak katowickich murali, który ułatwia znalezienie naściennych dzieł sztuki i ich poznanie. Gdzie ich szukać?

- ul. 1 Maja 7 – trójwymiarowy mural, przedstawiający sterowiec, który leci w kierunku Doliny Trzech Stawów, oraz wodospad,- ul. Mariacka Tylna 11 – dwa ptaki: jeden z widocznym wnętrzem, drugi tradycyjny,- ul. Mariacka Tylna 23 – rozczłonkowana kura z jajkiem sadzonym w środku,- ul. Sobieskiego 13 – dwie wielkie probówki, które pokazują, jak wielkie fabryki i ludzie niszczą naturę,- ul. Mikusińskiego 5 – gigantyczny wyłącznik na ścianie bloku.

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale w obiektywach Reporterów 24

Dolina Trzech Stawów

W śródmiejskiej dzielnicy Katowic – Muchowiec na powierzchni około 65 hektarów znajdują się tereny zielone o nazwie Dolina Trzech Stawów. Teren ten od północy ogranicza linia kolejowa, od zachodu droga nr 86, od południa autostrada A4, a od wschodu osiedle Ignacego Paderewskiego.

Katowiczanie lubią tu wypoczywać. Przede wszystkim jest to obszar pełen zieleni, który swoją nazwę zawdzięcza trzem największym zbiornikom wodnym. Jest tu też kąpielisko i trasa rowerowo-rolkowa.

ZOBACZ TEŻ: Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Podpowiadają Reporterzy 24

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Warszewski/shutterstock.com

Pozostałe wiadomości