110 ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych oraz 69 na Karaibach - to ostatni tragiczny bilans po przejściu huraganu Sandy. Straty materialne liczone są w dziesiątkach miliardach dolarów. Według ekspertów to czwarta najtragiczniejsza katastrofa w historii USA.
Liczba ofiar huraganu Sandy cały czas rośnie. Jeszcze w piątek mówiono o 98 ofiarach, dziś to już 110 oraz 69 na Karaibach.
Podano też kolejne szacunkowe koszty zniszczeń. Według ekspertów 20 mld dol. straty poniosą ubezpieczyciele, a 50 mld dol. amerykańska gospodarka.
Według amerykańskiego Instytutu Informacji Ubezpieczeniowej uderzenie Sandy we Wschodnie Wybrzeże to czwarta najdroższa w historii USA katastrofa: za huraganem Katrina z 2005 r., zamachem terrorystycznym z 11 września 2001 r. i huraganem Andrew w 1992 r.
Amerykanie bez prądu
Najnowsze dane mówią, że bez prądu jest 3,5 mln domów, biur i budynków użyteczności publicznej.
Do tej pory udało się przywrócić elektryczność na Manhattanie, ale Broad Channel i Queens będą musiały poczekać na energię jeszcze dziewięć dni. Podobna sytuacja panuje na północnym wschodzie USA.
Pusto w bakach
Jeszcze większym problemem niż prąd staje się brak benzyny. W Nowym Jorku, Long Island i New Jersey wciąż działa mniej niż połowa stacji paliw. Ludzie stoją w sześcio-, a nawet ośmiogodzinnych kolejkach po paliwo, czasem odchodząc z pustym kanistrem.
Gubernator stanu New Jersey ogłosił racjonowanie od soboty benzyny w 12 na 21 hrabstw. Zgodnie z zarządzeniem, amochody z rejestracją kończącą się cyfrą parzystą mogą tankować w dni parzyste, a samochody z cyfrą nieparzystą - w nieparzyste. Ograniczenia mają trwać do czasu, aż sytuacja się polepszy.
W mieszkańcach narasta wściekłość, bo nie mogą swobodnie poruszać się po miastach. Według szacunków ekspertów są to największe braki benzyny od 1970 r.
Administracja Obamy skierowała do Nowego Jorku i New Jersey dodatkowo 45 mln litrów benzyny bezołowiowej i 38 mln litrów oleju napędowego do dystrybucji. Rezerwy strategiczne mają zostać przekazane służbom ratunkowym, a statki z gazem, olejem napędowym i innymi produktami zostaną skierowane z rejonu Zatoki Meksykańskiej do portów północnego wschodu, gdzie braki są największe.
Maraton Nowojorski odwołany
Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg zdecydował się na odwołanie słynnego maratonu, na który w niedzielę miało zjechać ponad 40 tys. biegaczy. Za priorytet uznano na razie przywrócenie w mieście względnego ładu, co może jednak potrwać jeszcze wiele dni.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: Reuters, Reuters TV