"Jest nadzieja, że pod koniec marca będzie bardzo ciepło"

Jest nadzieja na piękne marcowe zachody słońca

W długoterminowej prognozie pogody, zwanej potocznie "szesnastodniówką", widać wiosnę. Na razie czeka nas kilka gorszych dni, ale na horyzoncie jest potężny wyż, który przyniesie słońce i ciepło.

Do czwartku będzie chłodno, nocami mroźno, ale kolejne dni to stopniowy, konsekwentny wzrost temperatury powietrza. Jest duże prawdopodobieństwo, że w połowie miesiąca temperatura w zachodniej Polsce osiągnie 15 stopni.

CZYTAJ PROGNOZĘ POGODY NA 16 DNI

Nad Europą rozbuduje się potężny wyż, rozciągający się od środkowego Atlantyku po Morze Czarne. Będzie kierował do Europy Środkowej ciepłe powietrze polarno-morskie z zachodu. Chmur będzie niewiele, opadów prawie wcale, dzięki czemu do powierzchni ziemi w sposób nieskrępowany dopływać będzie promieniowanie słoneczne. A ziemia, cała przyroda i ludzkość, w tej części globu, będzie jego odbiorcami! Nareszcie słonecznie i cieplutko!

Różnie bywało

Marzec to miesiąc kapryśny i nie zawsze prognozy i rzeczywistość były tak optymistyczne. Wystarczy spojrzeć na dane archiwalne, by odkryć, że w 1963 roku temperatura 1 marca w Rzeszowie spadła do -31 st. Ale w 1974 roku, gdy rozpoczynała się wiosna kalendarzowa, temperatura powietrza w Nowym Sączu osiągnęła prawie 26 st.

Jest nadzieja, że pod koniec marca tego roku również będzie tak ciepło, jeśli wyż przemieści się nieco na wschód i pokieruje do nas masy powietrza znad Hiszpanii. A jest na to spora szansa!

Autor: Arleta Unton-Pyziołek/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości