"Jeśli palisz śmieciem, to zabijasz"

[object Object]
Jadwiga Emilewicz o planie termomodernizacji w Polscetvn24
wideo 2/35

Rusza rządowy program "Stop Smog", która ma opierać się na termomodernizacji. Na pierwszy ogień rzucone będą 22 miasta, które znajdują się na niechlubnej liście 50 miast europejskich o najgorszej jakości powietrza.

NASZ SERWIS SMOGOWY - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

Problem smogu dotyka Polski od dłuższego czasu, jednak dopiero niedawno trafił na usta większości Polaków. Coraz więcej dzieje się również w kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza. Powstaje wiele organizacji pozarządowych, ale również państwo angażuje się w przeciwdziałaniu smogowi. W czwartek wszedł w życie rządowy projekt "Stop Smog".

Finansowanie ku poprawie jakości życia

Program opiera się w dużej mierze na termomodernizacji dla najuboższych. Spośród 50 miast z całej Europy aż 33 znajdują się w Polsce. Liczba mieszkańców w 22 z nich nie przekracza 100 tysięcy osób. To właśnie one mają być objęte tym pilotażowym programem w tym roku.

- We wszystkich tych miastach chcemy w stu procentach sfinansować ocieplenie domów, uszczelnienie, poprawa jakości termicznych, a następnie wymiana kotłów na takie, aby poprawić jakość życia - zapowiedziała na antenie TVN24 w programie "Fakty po faktach" Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Na ten cel przeznaczono 180 milionów złotych.

Od 1 października obowiązuje już rozporządzenie dotyczące jakości kotłów. - Od pierwszego lipca nie będzie można wprowadzać kotłów innych niż "ekoprojekt". Jest to taki kocioł, do którego jeśli wrzucimy śmieci albo paliwo kiepskiej jakości to po prostu się wyłączy i nie będzie grzał - przedstawia kolejny etap zapobiegania smogowi minister.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

40 tysięcy osób umiera przedwcześnie

W Polsce bardzo wielu ludzi żyje w domach jednorodzinnych, co sprawia, że nie każdy ma dostęp do centralnej sieci centralnego ogrzewania czy gazu. Często palimy paliwami stałymi albo nawet śmieciami.

- Często niestety nie paliwami stałymi tylko śmieciami i palimy w kiepskiej jakości kotłach, które są w największej części powodem fatalnej jakości powietrza - zaznacza Emilewicz. W znacznej mierze chodzitu o pyły zawieszone PM2,5 i PM10. - Jak mówią raporty dotyczące zdrowia ponad 40 tysięcy osób umiera przedwcześnie z powodu fatalnej jakości powietrza w Polsce - dodaje.

Minister podkreśla, że interwencje w sprawie poprawy jakości powietrza muszą być przeprowadzone w znacznej mierze na drodze legislacyjnej - poprzez ustalenie standardów dla kotłów oraz dla paliw stałych.

"Palisz śmieciem - zabijasz"

- W Polsce kwestia jakości powietrza jest bezpośrednio związana z ubóstwem energetycznym. Mamy wiele osób które palą śmieciami. Jedni dlatego, że nie wiedzą, że "jeśli palisz śmieciem, to zabijasz" - przyznaje Emilewicz. - Druga kwestia to są ludzi ubodzy, których nie stać na to, żeby poprawić jakość termiczną swojego domu, czyli go ocieplić, wymienić okna, wymienić drzwi - dodaje.

Ważna kwestią jest również finansowanie programów. Jak podkreśla Minister, nie powinno się spierać na temat tego, kto ma wykładać środki - czy rząd, czy samorządy. - Ten program może się udać tylko wtedy, kiedy samorząd będzie współpracował z rządem - zaznacza.

Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Małopolska walczy od dawna

W samorządach małopolskich przez wiele lat istniał problem finansowania wymiany kotłów. Dofinansowania przyznano na kilkanaście tysięcy nowych, spełniających standardy jakości kotłów. Schody zaczynają się wtedy, gdy na rynek trafia z kolei kilkadziesiąt tysięcy tańszych kopciuchów. Emilewicz twierdzi, że błędem był wybór tych, którym udzielono wsparcia finansowego.

- Wsparcie trafia do tych, których stać na to, żeby sobie wymienić ten kocioł. Te osoby wystarczyłoby zachęcić tanim, długoterminowym kredytem albo ulgami termomodernizacyjnymi - podkreśla.

Na koniec marca mają powstać propozycje legislacyjne rozwiązujące ten problem.

- Ocieplenie domu o powierzchni 130 metrów kwadratowych, w zależności od tego, jaki mamy punkt wyjścia to jest między 40 a 60 tysięcy - mówi minister.

Skawina na pierwszy ogień

Pierwszą gminą jest Skawina - władze tego miasta do tej pory zrobiły już wiele w walce ze smogiem, przeznaczyły również część środków na funkcjonowanie programu. Znaczący jest fakt, że przeprowadzono już ustalenie tych osób, do którym trzeba pomóc. - Chcemy, żeby pomoc trafiała do tych, do których powinna trafić - zastrzegała Emilewicz.

- Podpisujemy umowę ze Skawiną, przekazujemy samorządowi środki i samorząd zajmie się dalej ich dystrybucją - tłumaczy minister. Zapowiada również, że sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, czy takie działania przynoszą pożądane efekty. Najważniejsza jest jednak świadomość ludzi, żeby rzeczywiście chcieli przyłączyć się do walki o czyste powietrze.

- My możemy zmienić bardzo dużo - zmienić legislację, możemy przeznaczyć środki, nad świadomością pracuje się najdłużej - przyznaje Emilewicz. - Dlatego musimy to robić wszyscy wspólnie, to jest nasza wspólna odpowiedzialność - zastrzega.

Jak powstaje smog? (grafika niepoprawna)tvn24

Walka na wielu frontach

Minister podkreśla, że rząd już nawiązał współpracę w Polskim Alarmem Smogowym - ogólnopolskim i regionalnymi. Ma również zostać wystosowana prośba do innych organizacji pozarządowych.

- Nie będę ukrywać, że rozmawiamy też z kościołem katolickim - przyznaje Emilewicz. - Proboszcz jest bardzo często autorytetem lokalnym i on może po pierwsze dać przykład, że na parafii nie pali się śmieciem, mułem czy flotokoncentratem - dodaje również, że ksiądz może wpływać na ludność zastrzeganiem, żeby nie łamali piątego przykazania ("Nie zabijaj").

Przyjęto również ustawę o elektromobilności. Daje ona samorządom możliwość tworzenia "stref małoemisyjnych".

- To są strefy, w których nie można się poruszać pojazdami ani komunikacja publiczna nie może być emisyjna. To absolutnie musi być kompetencją samorządu - zakończyła Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz o rządowym programie "Stop Smog"
Jadwiga Emilewicz o rządowym programie "Stop Smog"tvn24

Autor: ao/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 23.11. W nocy niebo będzie przeważnie zachmurzone. Możemy spodziewać się lokalnych opadów śniegu lub śniegu z deszczem. Dzień również przyniesie nam pochmurną aurę, a miejscami da się nam we znaki silny wiatr.

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 23.11. Nocą mróz i śnieg, w dzień silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl