Fala gorąca ogarnęła Stany Zjednoczone. Nowy Jork bliski rekordu ciepła


Lato mocno uderzyło w USA. W środę rozpoczęła się trzydniowa fala upałów, która może doprowadzić do pobicia rekordu ciepła w Nowym Jorku. Prognozowana wartość temperatury na czwartek to 36 st. C.

Pierwszy dzień lata przywitał nowojorczyków pierwszą falą upałów w tym sezonie. Już w środę słupki rtęci pokazywały w najcieplejszym momencie dnia 33 st. C, a ma być jeszcze cieplej.

36 st. C w cieniu

21 czerwca powietrze ma nagrzać się do 36 st. C. W związku z tym Narodowy Serwis Pogodowy (National Weather Service) wydał ostrzeżenie przed falą gorąca dla wszystkich nowojorczyków.

Warto dodać, że średnia maksymalna temperatura czerwcowych dni w metropolii to 27 st. C. Według najnowszych prognoz upał potrwa do soboty, kiedy to ochłodzi się do maksymalnie 26 st. C.

Pobić rekord i przeżyć

Według Narodowego Serwisu Pogodowego trzydniowy upał (środa-piątek) może wygenerować rekordową czerwcową temperaturę dla Nowego Jorku.

Bieżący rekord pochodzi z 27 czerwca 1966 r. i 29 czerwca 1934 r., kiedy termometry pokazały na Manhattanie 38 st. C.

Reporter 24: nowojorczycy marzą o klimatyzacji

Nowojorska pogoda jest jak najbardziej do przyjęcia, o ile wylegujemy się na plaży - uważa Reporter 24, który na Kontakt Meteo przesłał filmy obrazujące skwar nowojorskich ulic.

- W ciągu tygodnia pracy ludzie marzą o jak najszybszym znalezieniu się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Leniwie trzepoczące flagi mogą nas trochę zmylić. Wyjście na zewnątrz szybko weryfikuje fakty, a przyklejony do pleców podkoszulek przypomina o okolicy "słupkowej" setki - odnosząc się do 100 stopni w skali Fahrenheita, czyli niemal 38 st. C, pisze Piotr Sobilo.

Upały na całym Wschodnim Wybrzeżu

Wysokie temperatury notują mieszkańcy całego Wschodniego Wybrerza. W Bostonie już wczoraj słupki rtęci sięgnęły 36 st. C. Dodatkowo powietrze jest bardzo wilgotne, więc Bostończycy czują się, jakby mieszkali w tropikach.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: Reuters TV, PAP/EPA

Pozostałe wiadomości