Najnowsze

Dziś wysoki indeks UV. Słońce najbardziej niebezpieczne będzie w Tatrach

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Jak chronić się przed słońcem
Jak chronić się przed słońcemtvn24
wideo 2/3
Indeks UV

Przebywanie na słońcu może wiązać się z groźnymi dla naszego życia i zdrowia skutkami, na przykład doprowadzić do udaru cieplnego czy oparzeń. W środę indeks UV będzie wysoki - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przed upałem ostrzega IMGW. Na zachodzie Polski obowiązują alerty drugiego stopnia.

Wysoka temperatura i słońce zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, jednak nie można zapominać o tym, że może wiązać się to z groźnymi skutkami zdrowotnymi. Szczególnie niebezpieczne jest niekontrolowane opalanie. Zbyt długa ekspozycja na promienie ultrafioletowe może zakończyć się oparzeniami skóry lub nawet udarem słonecznym. Nadmierne opalanie może natomiast powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.

Czytaj też: Jak nie dać się upałom? Zasady, o których należy pamiętać

Instytut Meteorologii i Gospodarki przedstawia codzienną prognozę indeksu UV. Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje słońce danego dnia w określonym miejscu.

Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.

Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.

Czytaj: Jak używać kremu z filtrem?

Indeks UV - prognoza na środę

Według prognozy na środę, przy bezchmurnym niebie w większości kraju indeks UV wyniesie 6, tylko w południowych regionach - 7. Wyższy będzie jednak w Tatrach, gdzie znajdzie się na poziomie 8.

Prognoza indeksu UV na 3 sierpnia dla bezchmurnego niebaIMGW

Podobnie wygląda prognoza z zastosowaniem zachmurzenia. Tylko miejscami, na południowym wschodzie Polski, indeks UV może wynieść 2-4.

Prognoza indeksu UV na 3 sierpnia dla zachmurzonego niebaIMGW

Promieniowanie ultrafioletowe - rodzaje

Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.

Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.

Wyróżniamy też promienie UVC, najkrótsze, które nie docierają do powierzchni Ziemi, bo są pochłaniane przez atmosferę.

Opalanie nie dla każdegoMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz/PAP
Jak przetrwać upałyRCB

Autor:anw

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW

Pozostałe wiadomości