2011 był drugim najcieplejszym rokiem w zanotowanej historii Wielkiej Brytanii - podało tamtejsze biuro meteorologiczne Met Office. Średnia temperatura wyniosła 9,62 st. C.
Siedem najcieplejszych lat w historii pomiarów na Wyspach wystąpiło w ostatnich dwóch dekadach. Od 2011 r. cieplejszy był jednak tylko 2006 r. ze średnią roczną wynoszącą 9,73 st. C.
Rekord ciepła pobiły kwiecień i październik. Brytyjczycy cieszyli się też drugą najcieplejszą jesienią w historii.
Dane opracowywano obliczając średnie temperatury dla dnia i nocy.
Od -13 do 33 st. C
Najwyższa odnotowana w tym roku temperatura wyniosła 33,1 st. C i została zanotowana 27 czerwca w miejscowości Gravesend w hrabstwie Kent. Met Office twierdzi, że to najwyższa temperatura zarejestrowana w Wielkiej Brytanii od pięciu lat.
Gravesend było też miejscem najcieplejszego października w historii. 1 dnia miesiąca termometry pokazały tam 29,9 st. C bijąc tym samym rekord z 1985 r. z temperaturą 29,4 st. C. w miejscowości Cambridgeshire.
Natomiast okresem, kiedy temperatura wystąpiła poniżej średniej były miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec i sierpień. Poza nimi także styczeń.
Najzimniejszym dniem roku był właśnie 8 stycznia. Wówczas termometry odnotowały -13 st. C w miejscowości Altnaharra w północnej Szkocji.
Z kolei najmocniejsze porywy wiatru, o wartości 265 km/h zarejestrowano 8 grudnia, na najwyższym punkcie góry Cairngorms.
Winny człowiek?
Dr Chris Huntingford z Centrum Ekologii i Hydrologii twierdzi, że wzrost temperatury odnotowuje rokrocznie wiele niezależnych ośrodków badawczych całym świecie.
- Co roku słyszymy, że jakiś rekord ciepła został pobity. To kolejny dowód na istnienie globalnego ocieplenia, a człowiek ma w nim swój duży udział - mówi dr Huntingford, na co dzień pracujący przy modelach klimatycznych.
Według naukowca mimo światowego kryzysu gospodarczego, emisja dwutlenku węgla pozostaje wysoka, co bezpośrednio przyczynia się do ocieplenia klimatu.
Autor: mm//ŁUD / Źródło: bbc.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Traveler 410Z