"Dlaczego mamy być gorsi od innych?" Walka o delfinarium w Mszczonowie


- Ja nie rozumiem tego sprzeciwu społeczeństwa - tak krytyce pomysłu budowy delfinarium dziwi się burmistrz Mszczonowa. - To niedorzeczny pomysł służący jedynie do zarabiania pieniędzy - mówią przeciwnicy tego pomysłu. Konflikt między władzami gminy a przeciwnikami budowy narasta, co najlepiej widać w mediach społecznościowych.

W Mszczonowie pod Warszawą ma powstać park rozrywki Park of Poland. Jak czytamy na stronie internetowej spółki Global City Holdings, która stoi za projektem, celem Park of Poland będzie "zapewnienie rozrywki milionom gości z Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej".

W październiku 2016 w Park of Poland ma zostać otwarty Aquapark. Tymczasem w mieście działają już Termy Mszczonów, w których znajduje się kompleks basenów. Przy Termach już w 2017 roku ma powstać delfinarium. Inwestorem jest Mazowieckie Centrum Edukacji i Ochrony Mórz.

Internet wrze

Pomysł otwarcia delfinarium na Mazowszu budzi kontrowersje. I to tak duże, że media społecznościowe zawrzały.

WWF utworzyło wydarzenie na facebooku "NIE dla delfinarium w Mszczonowie", na którym internauci gorąco komentują: „Co jeszcze, kogo jeszcze ludzie zechcą oglądać! Za jaką cenę!”; „Kolejny poroniony pomysł burmistrza Józefa Grzegorza Kurka. Miał być już park rozrywki, Disneyland, teraz delfinarium. Niedługo Kurek wymyśli sobie pewnie kosmodrom. O co w tym wszystkim chodzi? Pewnie jak zwykle o kasę - Kurek albo będzie w radzie nadzorczej albo obsadzi na określonych stanowiskach kilku swoich przyd*** (ocenz. red.). I wbrew obietnicom tylko dla nich będą tam miejsca pracy - całą kadrę trzeba będzie sprowadzić spoza miasta, tak więc mieszkańcy gminy - poza kilkoma lizusami - nic z tego mieć nie będą. Zresztą nawet sam burmistrz się nie tu obłowi, bo nikt nie będzie jeździł do delfinarium w jakimś tam Mszczonowie. A na chorych wizjach burmistrza najbardziej, rzeczywiście, ucierpią delfiny”.

Entuzjaści pomysłu

Gmina Mszczonów entuzjastycznie podchodzi do powstania delfinarium.

- Ja nie rozumiem tego sprzeciwu społeczeństwa. Nie spodziewałem się ataku – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. – Przecież na świecie powstały tysiące delfinariów. Dlaczego akurat u nas nie powstanie? Dlaczego mamy być gorsi od innych? – dodaje.

Mieszkańcy Mszczonowa chcą, aby był to obiekt edukacyjny.

- Chcemy, aby taki obiekt powstał. Gdzie dzieci mają się uczyć o faunie i florze mórz? Delfiny urodziły się w niewoli, nie znają smaku wolności. Jest szansa, żeby miały lepiej niż tam, gdzie się urodziły. Na pewno nie doznają u nas krzywdy – wyjaśnia burmistrz. – Mamy dobre warunki, odpowiednią wodę. Taki obiekt jest bardzo potrzebny – dodaje.

Poza profilem edukacyjnym, delfinarium służyłoby też dzieciom chorym i niepełnosprawnym.

- Rodzice szukają ratunku dla swoich chorych dzieci. Dlaczego mamy nie stworzyć możliwości niesienia ulgi chorym? – pyta burmistrz. – Takie terapie pomagają niepełnosprawnym, dlaczego polskie dzieci mają nie korzystać z tego typu terapii? – dodaje.

- Nie rozumiem, dlaczego są te ataki i oburzenie społeczeństwa. Wypuśćmy na wolność też psy z bloków, bo nie mają gdzie się wybiegać. Psy są gorsze, a delfiny lepsze? – pyta retorycznie Kurek.

Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania. Trwa proces biurokratyczny.

Ekolodzy o delfinarium

Ekolodzy na pomyśle nie zostawiają suchej nitki.

- To niedorzeczny pomysł służący jedynie do zarabiania pieniędzy - mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Paweł Średziński, rzecznik WWF.

O tym, że budowa delfinarium to zły pomysł, przekonuje cytowana w oświadczeniu WWF dr Agnieszka Sergiel z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie:

"Delfiny utrzymywane w betonowych zbiornikach czują się jak niepełnosprawny człowiek. To zwierzęta posługujące się echolokacją; za jej pomocą próbują poznać otoczenie, a wszystko odbija się od betonowych ścian. To tak, jakby człowieka zamknąć na całe życie w gabinecie luster. Jest to tym bardziej bolesne, że dotyka zwierząt o wyjątkowej inteligencji i zdolnościach poznawczych".

Wtórują jej członkowie Greenpeace:

"Delfiny są niezwykle inteligentnymi i wrażliwymi zwierzętami, a trzymanie ich w niewoli w niewielkich basenach to tortura. W naturze mogą dożyć nawet 50 lat, jednak w niewoli, w związku ze stresem i złymi warunkami, zwykle przeżywają zaledwie kilka lat".

Petycja

Zarówno WWF jak i Greenpeace nawołują do pospisywania petycji przeciwko powstaniu delfinarium.

- Decyzja należy teraz do Ministerstwa Środowiska, które miało oddać sprawę do Państwowej Rady Ochrony Przyrody - mówił nam Średziński. - Jeżeli otrzyma akceptację, będziemy wraz z szeregiem innych organizacji składać odwołania, by nie dopuścić do budowy mszczonowskiego delfinarium, ale również każdego innego delfinarium w Polsce - dodał.

Delfiny w niewoli

Delfinoterapia, metoda mająca na świecie wielu zwolenników jako skuteczna w łagodzeniu np. autyzmu, także budzi zastrzeżenia obrońców przyrody.

- Nie ma żadnych dowodów naukowych na skuteczność delfinoterapii w walce z autyzmem. A przecież jest także wiele innych rodzajów terapii - zaznacza Średziński, podkreślając jednocześnie, że "delfin może zrobić człowiekowi krzywdę".

Delfiny z Ukrainy

- Oficjalnie delfiny zostaną sprowadzone z Ukrainy, jednak sprawa jest dość niejasna. W ostatnim czasie nawet sąd przyznał, że delfiny przebywają tam w niewłaściwych warunkach - opowiadał nam Średziński. - Nie przyciągajmy kolejnych waleni do niewoli, tylko skupmy się na ochronie rodzimych gatunków - apelował w rozmowie z nami Średziński.

Na poniższym wideo delfiny, które żyją w delfinarium w ogrodzie zoologicznym Attica w Atenach w Grecji.

Delfiny w ogrodzie zoologicznym Attica w Grecji (youtube.com/usdaad1)
Delfiny w ogrodzie zoologicznym Attica w Grecji (youtube.com/usdaad1)youtube.com/usdaad1

Autor: ab,map,mab/mk / Źródło: wwf.pl, mszczonow24h.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. W części kraju spodziewane są też oblodzenia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Drogi skute lodem. Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami IMGW

Drogi skute lodem. Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Weekend przyniesie przelotne opady śniegu. Temperatura spadnie, w ciągu dnia miejscami chwyci mróz. Z każdym dniem opadów będzie przybywać. W poniedziałek pokrywa śnieżna może miejscami wynosić nawet 15-20 centymetrów.

Wróci zima. Miejscami może leżeć nawet 20 cm śniegu

Wróci zima. Miejscami może leżeć nawet 20 cm śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 9.01. W nocy pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a także śniegu, który przechodził będzie w deszcz. Należy uważać na opady marznące. W dzień również popada, a termometry wskażą maksymalnie 11 stopni.

Pogoda na jutro - czwartek, 9.01. Nocą uważajmy na marznące opady

Pogoda na jutro - czwartek, 9.01. Nocą uważajmy na marznące opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cztery pożary szaleją w hrabstwie Los Angeles. W jednym z nich, o nazwie Eaton, zginęły co najmniej dwie osoby. Ponad 400 tysięcy odbiorców w Kalifornii pozostaje bez prądu. Dziesiątki tysięcy osób otrzymało nakazy ewakuacji.

"Sytuacja jest bezprecedensowa". Pożary szaleją w hrabstwie Los Angeles

"Sytuacja jest bezprecedensowa". Pożary szaleją w hrabstwie Los Angeles

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, USA Today, CNN

Mocno sypnęło śniegiem na południu Norwegii. W dzielnicy Disen w Oslo, stolicy kraju, odnotowano rekordowe opady puchu. W ciągu doby spadło go tam ponad 30 centymetrów.

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Takiego śniegu w styczniu nie było tu od blisko 30 lat

Źródło:
ENEX, nrk.no, inyheter.no

Ogromny i jadowity atraks wzbogacił zasoby ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Okaz został nazwany na cześć braci Hemsworth, słynnych aktorów. - To nasz największy pająk - powiedziała Emma Teni, opiekunka tych zwierząt w parku.

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Pająk gigant. Tak wielkiego jeszcze nie widzieli

Źródło:
CNN

Od kilkunastu godzin w pobliżu Los Angeles trwa walka z trzema pożarami, które z każdą minutą przybierają na sile. Największy z nich - Palisades Fire - pochłonął już około 1182 hektarów terenu. W najludniejszym mieście Kalifornii ogłoszono stan wyjątkowy, a w wielu miejscach zarządzono ewakuację mieszkańców. Skalę żywiołu widać na nagraniach.

W minutę płonie obszar pięciu boisk. Nagrania

W minutę płonie obszar pięciu boisk. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 400 osób zostało uratowanych przez służby po wtorkowym trzęsieniu ziemi w Tybecie - przekazały chińskie władze. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa od kilkudziesięciu godzin i przebiega w trudnych warunkach przy ujemnej temperaturze. Do tej pory potwierdzono śmierć 126 osób, prawie 200 zostało rannych.

Trzęsienie ziemi w Tybecie. Nieznana jest liczba zaginionych

Trzęsienie ziemi w Tybecie. Nieznana jest liczba zaginionych

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Meksyku zmagają się ze skutkami drugiej w tym sezonie burzy zimowej. Ujemne temperatury przyniósł front nazywany lokalnie "frontem 21". W mieście Chihuahua - stolicy stanu o tej samej nazwie - z powodu wychłodzenia zmarła jedna osoba.

Mróz w Meksyku. Zmarła jedna osoba

Mróz w Meksyku. Zmarła jedna osoba

Źródło:
ENEX, Gobierno del Chihuahua, Debate.com

Silne wichury uderzyły w poniedziałek wieczorem w północne i zachodnie Niemcy. Co najmniej trzy osoby zostały ranne. Trudne warunki pogodowe spowodowały zakłócenia w transporcie drogowym, kolejowym i promowym.

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Prawie 160 kilometrów na godzinę w Niemczech. Ranni

Źródło:
ENEX, tagesspiegel.de, wetteronline.de

Strata 11-letniej wilczycy z amerykańskiego parku Yellowstone wywołała ogromne poruszenie wśród naukowców. Samica, znana jako 907F, była nazywana "królową wilków" ze względu na swoją dominującą rolę w stadzie. Tak stare okazy nie zdarzają się często w populacjach tego gatunku. Jak się jednak okazuje, w Polsce również znane są przypadki "długowiecznych" wilków. O ich życiu opowiedziała nam prof. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

"Królowa" i "król" wilków. Jak jest w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Blisko 40 plaż w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, zostało zamkniętych przez służby sanitarno-epidemiologiczne w związku ze skażeniem wody przez wirusy. Według lokalnych mediów szpitale są przepełnione chorymi turystami.

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Zamknięto kilkadziesiąt plaż, turyści skarżą się na wymioty i biegunkę

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii nadal trwa walka ze skutkami przejścia zimowej burzy, jaka wystąpiła w tym regionie w ostatnich dniach. Kilkaset miejscowości w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zostało objętych ostrzeżeniami przed powodzią. Z kolei atak zimy w Irlandii doprowadził do masowych przerw w dostawie prądu i wody.

Pogodowy paraliż na Wyspach. Setki ostrzeżeń przed powodzią, tysiące osób bez prądu

Pogodowy paraliż na Wyspach. Setki ostrzeżeń przed powodzią, tysiące osób bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
The Independent, BBC, Met Office, PAP

W stanie Missouri kierowca w trakcie jazdy wyskoczył z samochodu, gdy ten wpadł w poślizg. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas ataku zimy w środkowych Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna tłumaczył później, że po raz pierwszy prowadził w zimowych warunkach i spanikował.

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Auto wpadło w poślizg, kierowca - w panikę. Nagranie

Źródło:
Local12, CNN

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które we wtorek rano nawiedziło Tybet. Najnowsze dane mówią o o co najmniej 126 zabitych i 188 rannych. Do akcji poszukiwawczo-ratowniczej zmobilizowano w sumie ponad 500 żołnierzy.

Silne trzęsienie ziemi. Bilans ofiar wciąż rośnie

Silne trzęsienie ziemi. Bilans ofiar wciąż rośnie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Xinhua

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Mieszkańcy Norwegii mierzą się z bardzo trudnymi zimowymi warunkami. Zapowiadane przez meteorologów załamanie pogody przyniosło w poniedziałkowy wieczór obfite opady śniegu, sztorm oraz wichury. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Wiele dróg jest zablokowanych, a loty są opóźnione.

Pogodowy chaos w Norwegii

Pogodowy chaos w Norwegii

Źródło:
PAP, NRK, Meteorologisk Institutt

Grupa orek zaatakowała w rejonie zachodniego wybrzeża Portugalii jacht z dwuosobową załogą na pokładzie. Zwierzęta zniszczyły ster jednostki. To nie pierwszy atak orek na statki w tym regionie, a naukowcy wciąż nie są pewni, co jest powodem takiego zachowania.

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Orki zaatakowały jacht u wybrzeży Portugalii

Źródło:
PAP, CM TV, tvnmeteo.pl

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku burzy śnieżnej, która nawiedziła środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Siedem stanów ogłosiło stan wyjątkowy. W wielu miastach odnotowano przerwy w dostawach prądu.

Stan wyjątkowy po śnieżycach, setki wypadków. Nie żyje siedem osób

Stan wyjątkowy po śnieżycach, setki wypadków. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN, The Weather Channel

Plastyczność mózgu jest niezbędna, by skutecznie uczyć się zachowań społecznych. Polscy badacze odkryli, że kluczową rolę w tym procesie pełni kora przedczołowa, struktura zaangażowana także w rozwiązywanie problemów. Lepsze poznanie tego mechanizmu może pomóc nam zrozumieć nieprawidłowości w działaniu mózgu w zaburzeniach, w których zmniejszona jest zdolność adaptacji społecznej.

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

To jest niezbędne "do wyjścia poza istniejące wzorce aktywności mózgu"

Źródło:
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Półwysep Iberyjski nawiedziły ulewy związane z niżem Floriane. W związku z gwałtowną aurą portugalscy strażacy przeprowadzili prawie 300 interwencji. W gminie Peniche pojawiła się trąba powietrzna. W Hiszpanii meteorolodzy ostrzegają przed sztormem.

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Sztorm, podtopienia i trąba powietrzna. Niespokojnie na Półwyspie Iberyjskim

Źródło:
PAP, theportugalnews.com, portugalresident.com

Marineland w Antibes na Riwierze Francuskiej, słynny morski park rozrywki, został w niedzielę oficjalnie zamknięty. Los żyjących w nim ponad czterech tysięcy zwierząt, w tym dwóch orek, pozostaje niepewny.

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Zamknięto słynny morski park rozrywki. Ważą się losy orek

Źródło:
PAP, BBC, france24.com

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Arabię Saudyjską. Ulewny deszcz spowodował, że w mieście Dżedda doszło do podtopień. Widać je na nagraniu, które wysłała na Kontakt24 pani Martyna.

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Źródło:
gulfnews.com, Kontakt24

Obfite opady śniegu wywołały potężną lawinę w górach w amerykańskim stanie Utah. Udało się ją uchwycić na nagraniu. Śnieg dotarł do pobliskiej drogi, na kilka godzin ją zamknięto.

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Lawina pędzi i schodzi na drogę. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox13now.com

Od razu po weekendzie ciepły front odepchnie zimne powietrze znad Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w 16-dniowej długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

32 delfiny zginęły po wycieku mazutu, do którego doszło w połowie grudnia wskutek katastrofy dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej - przekazali w niedzielę aktywiści Centrum Ratownictwa Delfinów Delfa.

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Wyciek niebezpiecznej substancji z zatopionych tankowców. Zginęły dziesiątki delfinów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Kalifornii patrol policji zatrzymał mężczyznę, który przekroczył prędkość i był pod wpływem alkoholu. W jego aucie znaleziono wychudzonego i chorego czepiaka.

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Przekroczył prędkość, będąc pod wpływem. W aucie miał wychudzonego czepiaka

Źródło:
ABC7NY

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl