"Chronić ślady stóp na Księżycu". NASA o konserwacji kosmicznych zabytków

Człowiek na Księżycu wylądował w 1969 roku

"Trzeba chronić to wszystko, co pozostawiliśmy po sobie na Księżycu" - doszli do wniosku przedstawiciele NASA, mając na uwadze to, jak szybko rozwijają się programy lotów kosmicznych na całym świecie. Żeby zapobiec potencjalnym zniszczeniom pozaziemskich zabytków, wydali stosowny podręcznik.

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i agencje kosmiczne innych krajów, są już - mówiąc metaforycznie - o krok od lądowania na Księżycu.

Uchronić ślady stóp

Dlatego też przedstawiciele NASA opracowali dokument, w którym zawierają szereg wytycznych, dzięki którym mają nadzieję uchronić ślady, jakie pozostawili po sobie na Srebrnym Globie.

To ważne, ponieważ narzędzia, elementy ekwipunku, a także ślady lądowników i... stóp mają zdaniem NASA niebagatelną wartość historyczną. Utracenie ich, np. za sprawą niefortunnego lądowania statku kosmicznego, byłoby według nich dużą stratą.

Będzie więcej

"Podręcznik" postępowania z dowodami bytności NASA na Księżycu, wraz zaproszeniem do debaty, trafił do wszystkich firm i instytucji podbijających lub mających na celu podbój przestrzeni kosmicznej. 93 zapisane strony mają być zalążkiem kompendium wiedzy o lotach na Księżyc, jakie dla przyszłych pokoleń chcą opracować pracownicy Agencji.

Cały dokument znajdziesz tutaj

Autor: map/ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości