Burza na Słońcu nie cichnie. Kolejny silny rozbłysk

Rozbłysk klasy M7.9 z 13 marca (NASA)
Rozbłysk klasy M7.9 z 13 marca (NASA)
Rozbłysk klasy M7.9 z 13 marca (NASA)

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Zdjęcia, które w ekstremalnym ultrafiolecie wykonała należąca do NASA sonda Solar Dynamics Observatory pokazują, że źródłem rozbłysku był obszar 1429 - niezwykle aktywny ostatnimi czasy.

Podczas rozbłysku doszło do koronalnego wyrzutu masy (CME), czyli wyrzucenia w przestrzeń międzyplanetarną olbrzymiego obłoku plazmy. Był on częściowo skierowany w stronę Ziemi, co może mieć swoje konsekwencje.

Jak 23 lata temu w Kanadzie?

Wtorkowy rozbłysk miał miejsce 23 lata po tym, jak w kanadyjskiej prowincji Quebec doszło do dziewięciogodzinnej przerwy w dostawie prądu - właśnie za sprawą uderzenia potężnego koronalnego wyrzutu masy.

CME, do którego doszło we wtorek, może wywołać niewielkie bądź umiarkowane burze magnetyczne na Ziemi 15 marca o godz. 07.20 czasu polskiego.

Konsekwencje obecnej burzy na Słońce nie były dotąd groźne. Mimo obaw przed poważnymi utrudnieniami komunikacyjnym po dużym rozbłysku o sile X5,4, d którego doszło przed kilkoma dniami, nic wielkiego się nie stało.

Wtorkowy rozbłysk na Słońcu (NASA)

Autor: map/ŁUD / Źródło: NASA, astrohawkeye.blogspot.com

Pozostałe wiadomości