Najnowsze

Budzące grozę nagranie z Mount Everestu. Wstrząsy pobudziły lawinę

Najnowsze

Jost KobuschLawina zeszła na Mount Evereście

Himalaista Jost Kobusch podczas sobotniego trzęsienia ziemi przebywał na Mount Evereście. Wstrząsy zrzuciły śnieg z góry. Lawina zabiła 18 osób. Moment zasypania Base Camp został zarejestrowany przez himalaistę.

W sobotę w Nepalu zatrzęsła się ziemia. Himalaista Jost Kobusch był w tym czasie w Base Camp na Mount Evereście na wysokości 5364 m. Nakręcił przerażający film, na którym widać uciekających ludzi, a zaraz za nimi sunącą masę śniegu. Lawina zeszła na skutek wstrząsów.

- Ziemia zatrzęsła się. Jak tylko zobaczyliśmy biegnących ludzi, sami chcieliśmy uratować nasze życie - napisał Jost Kobusch.

Całe nagranie znajdziecie tu

18 himalaistów zginęło

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi - Mount Everestu - zeszła lawina, zabijając 18 osób (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest. Jak wynika z oficjalnych informacji 61 osób jest rannych. 22 wspinaczy przeniesiono w niżej położone tereny.

- Pod śniegiem znalazła się część obozu, wzbudzając obawę o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy znajdowali się w okolicy - powiedział Gyanendra Shrestha z Ministerstwa Turystyki w Katmandu. Dodał przy tym, że ranni znajdują się już w dwóch namiotach w bazie. - Liczba ofiar może wzrosnąć. Wśród nich na pewno znajdą się cudzoziemcy i lokalni przewodnicy - powiedział.

Sezon wspinaczkowy

Ministerstwo szacuje, że w góry w sobotę wybrało się ponad tysiąc osób, w tym około 400 obcokrajowców. Kwiecień to jeden z najbardziej popularnych sezonów wspinaczkowych na Everście- tuż przed tym, jak chmury deszczowe osiądą na szczycie pod koniec maja. Ministerstwo informuje, że ocena strat jest utrudniona z powodu słabego zasięgu telefonicznego.

- Każdy próbuje się kontaktować z rodziną i ze znajomymi, ale to niemożliwe - powiedziała Choti Sherpa ze Związku Zdobywców Everestu - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni - dodała. Lawina, która zeszła w kwietniu 2014 roku w tym rejonie, nieco powyżej obozu, zabiła 16 Nepalczyków.

Tysiące ofiar

W sumie śmierć na skutek wstrząsów poniosło co najmniej 3218 osób.

Autor: mab/rp / Źródło: Reuters, PAP, You Tube/Jost Kobusch

Źródło zdjęcia głównego: Jost Kobusch