Budzące grozę nagranie z Mount Everestu. Wstrząsy pobudziły lawinę

Lawina zeszła na Mount Evereście
Lawina zeszła na Mount Evereście
Jost Kobusch
Jost KobuschLawina zeszła na Mount Evereście

Himalaista Jost Kobusch podczas sobotniego trzęsienia ziemi przebywał na Mount Evereście. Wstrząsy zrzuciły śnieg z góry. Lawina zabiła 18 osób. Moment zasypania Base Camp został zarejestrowany przez himalaistę.

W sobotę w Nepalu zatrzęsła się ziemia. Himalaista Jost Kobusch był w tym czasie w Base Camp na Mount Evereście na wysokości 5364 m. Nakręcił przerażający film, na którym widać uciekających ludzi, a zaraz za nimi sunącą masę śniegu. Lawina zeszła na skutek wstrząsów.

- Ziemia zatrzęsła się. Jak tylko zobaczyliśmy biegnących ludzi, sami chcieliśmy uratować nasze życie - napisał Jost Kobusch.

Całe nagranie znajdziecie tu

18 himalaistów zginęło

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi - Mount Everestu - zeszła lawina, zabijając 18 osób (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest. Jak wynika z oficjalnych informacji 61 osób jest rannych. 22 wspinaczy przeniesiono w niżej położone tereny.

- Pod śniegiem znalazła się część obozu, wzbudzając obawę o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy znajdowali się w okolicy - powiedział Gyanendra Shrestha z Ministerstwa Turystyki w Katmandu. Dodał przy tym, że ranni znajdują się już w dwóch namiotach w bazie. - Liczba ofiar może wzrosnąć. Wśród nich na pewno znajdą się cudzoziemcy i lokalni przewodnicy - powiedział.

Sezon wspinaczkowy

Ministerstwo szacuje, że w góry w sobotę wybrało się ponad tysiąc osób, w tym około 400 obcokrajowców. Kwiecień to jeden z najbardziej popularnych sezonów wspinaczkowych na Everście- tuż przed tym, jak chmury deszczowe osiądą na szczycie pod koniec maja. Ministerstwo informuje, że ocena strat jest utrudniona z powodu słabego zasięgu telefonicznego.

- Każdy próbuje się kontaktować z rodziną i ze znajomymi, ale to niemożliwe - powiedziała Choti Sherpa ze Związku Zdobywców Everestu - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni - dodała. Lawina, która zeszła w kwietniu 2014 roku w tym rejonie, nieco powyżej obozu, zabiła 16 Nepalczyków.

Tysiące ofiar

W sumie śmierć na skutek wstrząsów poniosło co najmniej 3218 osób.

Autor: mab/rp / Źródło: Reuters, PAP, You Tube/Jost Kobusch

Źródło zdjęcia głównego: Jost Kobusch

Pozostałe wiadomości