Najnowsze

Bociany w środku burzy

Najnowsze

"Widok na bociany z okien mojego domu"

Bociany kochają Polskę jak żaden inny kraj na świecie. Co roku przylatuje do nas jedna czwarta wszystkich żyjących przedstawicieli tego gatunku. Zdjęcie bocianiej rodziny na tle ciemnego, burzowego nieba, zrobił Reporter 24, Arkadiusz Dziarmaga.

Bocian zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej tradycji. W folklorze przyjęło się, że zabicie tego ptaka może ściągnąć na człowieka wielkie nieszczęście. Był zwiastunem wiosny, a jego gniazdo na budynku symbolem szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa. Bocianią mądrość kojarzono z postawą - stojący na jednej nodze, wyglądać miał jak mysliciel.

Aktualnie bociany zakładają gniazda głównie na słupach elektroenergetycznych, budynkach, drzewach. Rzadziej na kominach w pobliżu zasobnych w pokarm żerowisk.

Podstawa budowli gniazda powstaje z patyków i gałęzi, do wyściółki wnętrza służą pęki traw, słoma, a współcześnie coraz częściej różnego rodzaju śmieci: worki foliowe, papiery, sznurki. Jego średnica waha się od 90 do 200 cm, a wysokość może przekraczać nawet dwa metry.

"Bocianie wsie"

Szczególnymi miejscowościami w Polsce są wsie, w których istnieje po kilkadziesiąt bocianich gniazd. Miejsca takie stają się coraz bardziej znane i odwiedzane przez turystów. Do najsłynniejszych należą: Żywkowo (woj. warmińsko-mazurskie), Mosty (woj. lubelskie), Pentowo (woj. podlaskie), Kłopot (woj. lubuskie).

W miejscowości Kłopot (około 60 km od Zielonej Góry) otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Bociana Białego.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: Kontakt 24, bociany.pl

Pozostałe wiadomości