Amerykański "shutdown" nie dosięgnął obserwatorium księżycowego LADEE
W Stanach Zjednoczonych nadal trwa "shutdown" i wiele instytucji nie pracuje w normalnym trybie. Jednak NASA udało się doprowadzić do końca misję LADEE. Księżycowa sonda już niedługo zacznie badać atmosferę Księżyca.
Po podróży trwającej ponad miesiąc, kosmiczna sonda LADEE (ang. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) trafiła na orbitę Srebrnego Globu.
Skomplikowana droga do celu
Jednak zanim LADEE zaczęła krążyć wokół Księżyca, musiała wykonać trzy manewry wokół Ziemi. Podczas każdego z okrążeń planety przechodziła na wyższą orbitę, aż znalazła się na tyle wysoko, że wpadła w pole grawitacji Księżyca.
LADEE pomimo tak długiej drogi nie jest jeszcze gotowa do przystąpienia do badań. Musi teraz zredukować orbitę do wysokości około 250 km nad powierzchnią Księżyca. Natomiast faza naukowa misji rozpocznie się dopiero wtedy, gdy sonda będzie znajdować się na orbicie na wysokości wahającej się od 20 do 60 km.
Obserwatorium wielozadaniowe
Zadaniem nowego obserwatorium będzie gromadzenie informacji o atmosferze Księżyca oraz składzie pyłu księżycowego. W ramach misji przeprowadzony zostanie także test nowej technologii komunikacji z sondami: sprawdzone w praktyce zostanie użycie lasera (zamiast fal radiowych), który będzie przesyłać duże ilości danych na Ziemię w postaci modeli trójwymiarowych czy wysokiej rozdzielczości wideo. Naukowa część misji LADEE potrwa 100 dni.
Autor: kt/mj / Źródło: space.com, PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.
To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?
Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.
Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.
Za nami mikropełnia Księżyca
- Źródło:
- timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.
Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia
Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.
Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób
Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.
Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"
Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.
Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów
Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.
Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę
Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.
Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm
W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką, zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.
Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce
Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.
Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów
Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.
Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów
W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.
Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"
Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.
Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"
Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.
Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"
Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.