20 st. C w marcu przyniesie "Gulliver". Jaka pogoda potem?

Czy takich widoków doczekamy się w tym miesiącu?

W prognozie długoterminowej wiosna. Wprawdzie kapryśna, zmienna, chwiejna, ale wiosna! Poczujemy ją tak, jak czuje ją już cała przyroda wokół nas!

Nadchodzący tydzień upłynie nam pod znakiem wyżu "Gulliver". Jego centrum będzie wolno przemieszczać się znad Wysp Brytyjskich w stronę Niemiec i Polski, by pod koniec tygodnia znaleźć się w rejonie Morza Czarnego.

Zmiana cyrkulacji

Tym samym wolno zmieniać się będzie cyrkulacja powietrza. W poniedziałek masa polarno-morska płynąć będzie z północnego-zachodu i zachodu, w połowie tygodnia z zachodu, a pod koniec napłynie gorące powietrze z południa. I wraz z napływem coraz cieplejszych mas widoczny jest wzrost temperatury powietrza.

Początek tygodnia to temperatura maksymalna od 5 na Podkarpaciu do 11 na Pomorzu Zachodnim, natomiast w sobotę i niedzielę temperatura na wschodzie wyniesie ok. 11 st., 12 st., natomiast na zachodzie kraju, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej osiągnie 18 st., możliwe nawet 20 st. Powietrze, które napłynie w kolejny weekend nad Polskę pochodzić będzie znad Hiszpanii i północno-zachodniej Afryki.

Ochłodzenie...

Po 20 marca wyż osłabnie, a jego miejsce zajmie pochmurny niż znad Islandii. Niestety Polska dostanie się pod jego wpływ, tym samym pogoda ulegnie wielkiej zmianie. Napłynie do nas zimne i wilgotne powietrze znad Północnego Atlantyku.

24 marca temperatura maksymalna wyniesie ok. 5 st. na wschodzie kraju, 7 st. w centrum, do 9 st. na Pomorzu.

... i ocieplenie!

Pod koniec marca ponownie ciepło!

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości