20 mld dolarów ma uchronić Nowy Jork przed zmianą klimatu

Wybrzeże New Jersey przed i po Sandy (USGS)
Wybrzeże New Jersey przed i po Sandy (USGS)
Wybrzeże New Jersey przed i po Sandy (USGS)

Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku, powiadomił we wtorek, że zamierza wydać 20 mld dolarów na przygotowanie miasta na zagrożenia związane ze zmianą klimatu.

Inspiracją do tego, by stworzyć 400-stronicowy plan poprawy bezpieczeństwa Nowego Jorku, były dla Bloomberga zniszczenia, jakie pozostawiła po sobie superburza Sandy, która przeszła przez Wschodnie Wybrzeże w październiku 2012 roku.

Raport specjalny o superburzy Sandy - czytaj

Długa linia brzegowa, duże niebezpieczeństwo

Jak pokazują analizy klimatologów, w ciągu następnych 40 lat liczba bardzo gorących lat podwoi się lub potroi, przez co już w połowie XXI wieku Nowy Jork stanie się tak gorący jak Birmingham w Alabamie. Do tego samego czasu wody otaczające Nowy Jork mogą mieć poziom wyższy o 60 proc. niż aktualnie. To sprawia, że miasto - którego linia brzegowa ma aż 835 km, czyli więcej niż linie brzegowe Miami, Bostonu, Los Angeles i San Francisco razem wzięte - jest narażone na poważne niebezpieczeństwo. Bloomberg zaznaczył w swoim raporcie, że gdyby przy poziomie wód wyższym o 60 cm w nowojorskie wybrzeże uderzył żywioł o sile Sandy, to straty nie wyniosłyby 19 mld dolarów, ale byłyby aż pięć razy wyższe.

Wydmy, przenośne bariery

Żeby zapobiec tragedii, Bloomberg ma kilka pomysłów - od tak prozaicznych, jak posadzenie na wybrzeżu roślinności, która stanowiłaby naturalną barierę ochronną, po przystosowanie m.in. metra, a także szpitali, do tego, by mogły działać w ekstremalnych warunkach, wybudowanie tamy na Brooklynie, stworzenie przenośnych barier przeciwpowodziowych na Manhattanie oraz naniesienie wydm na Staten Island. Zdaniem Bloomberga trzeba także skrócić czas, w jakim dostawcy energii będą zobowiązani przywrócić prąd tym, którzy go utracili, oraz zapewnić mieszkańcom Nowego Jorku nieprzerwany dostęp do benzyny.

Nowojorczycy bez paliwa i bez prądu - czytaj

Te inwestycję się zwrócą

"Nowy Jork może nie zrobić nic, przez co będzie wystawiony na działalność burz - takich jak Sandy - których będzie coraz więcej. Możemy też prowadzić inwestycje niezbędne do tego, by nasze miasto było silne, a także elastyczne - inwestycje, które się zwrócą" - napisał w raporcie Bloomberg.

Autor: map/mj / Źródło: Reuters TV, ENEX

Pozostałe wiadomości