Informacje
 • Tryskająca ze szczeliny wulkanu lawa. Reporter 24 pokazuje ją wam z bliska

  21-03-2021 12:56 Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Grali w siatkówkę pod wulkanem Foto: Kontakt 24/Adrian Fabian Jaszczurowski | Video: Reuters

  Ze szczeliny wulkanu Fagradalsfjall, który wybuchł w piątek w nocy, wciąż wydobywa się lawa. Zdjęcia i nagrania tego spektakularnego widoku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Erupcja wulkanu Fagradalsfjall położonego na islandzkim półwyspie Reykjanes nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców pobliskiego miasta Grindavik - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny. Sejsmolodzy określili wybuch jako mały.

  - W miejscu erupcji powstała szczelina o długości 500-750 metrów, z której tryska fontanna lawy na wysokość do 100 metrów - powiedział Bjarki Friis z biura meteorologicznego.

  Wulkan Fagradalsfjall położony jest około 40 kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju, a zarazem największego miasta Islandii - Reykjaviku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia wydobywające się ze szczeliny pomarańczowo-czerwonej lawy. Przesłał je Reporter 24 Adrian Fabian Jaszczurowski.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ NAM NA KONTAKT 24

  Erupcja poprzedzona wstrząsami

  - Wybuch Fagradalsfjall poprzedziło około 40 tysięcy wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

  Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 roku spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na pył w atmosferze i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tysięcy lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...