Informacje
 • Śnieg w Australii. Przyniósł go podmuch z Antarktydy

  10-06-2021 17:54 Gwałtowna pogoda na wschodzie kraju
  Powodzie w Australii Foto: PAP/EPA/STEVEN SAPHORE | Video: Reuters

  Kiedy mieszkańcy wschodniej Australii obudzili się w czwartek rano, za oknem panowały iście zimowe warunki. Spadł śnieg, a termometry pokazały wyjątkowo niskie wartości. W Nowej Południowej Walii również zrobiło się biało, a stan Wiktoria nawiedziły z kolei powodzie.

  Do wschodniej Australii napłynęło zimne powietrze znad Antarktydy. Spowodowało, że temperatura w czwartek 10 czerwca w Sydney, najbardziej zaludnionym mieście tego kraju, spadła do zaledwie 10,3 stopni Celsjusza. To czyni 10 czerwca najzimniejszym dniem od 1984 roku.

  Jak mówił meteorolog Pieter Classen z australijskiej agencji Bureau of Meteorology, niewykluczone, że lokalnie temperatura może być jeszcze niższa, do -2. st. C.

  - Jestem pewien, że każdy z nas chciałby wyjść z domu i ulepić bałwana - powiedział Kevin Beatty, burmistrz Cabonne Shire, jednego z miast położonych w głębi lądu, gdzie spadł śnieg.

  Powodzie i niszczycielski wiatr

  W stanie Wiktoria, w okolicach Melbourne, wiał silny wiatr. - Wielu ludzi obudziło się dziś rano i zobaczyło absolutną masakrę, połamane gałęzie, drzewa powyrywane z korzeniami - powiedział meteorolog Kevin Parkin z australijskiej narodowej agencja meteorologicznej Bureau of Meteorology.

  Stan ten nawiedziły też intensywne opady deszczu związane z niże, które w konsekwencji doprowadziły do powstanie powodzi. Zginęła w nich co najmniej jedna osoba.

  Władze wezwały mieszkańców 26-tysięcznego miasta Traralgon, około 161,9 kilometrów na zachód od Melbourne, do ewakuacji. Policja poinformowała później, że znalazła ciało mężczyzny w pojeździe zanurzonym w wodach powodziowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....