Informacje
 • Para humbaków u wybrzeży Irlandii.
  Spotkanie po 20 latach

  26-09-2019 09:16 Ciągle razem
  U wybrzeży Hiszpanii utknęły grindwale Foto: ENEX | Video: Reuters

  Trzech naukowców z Irish Whale and Dolphin Group wypłynęło w zeszłym tygodniu na wody wybrzeża Irlandii, aby przeprowadzić obserwację waleni. Im oczom ukazała się znajomo wyglądająca para długopłetwców oceanicznych. Po raz pierwszy sfotografowano ją tam 20 lat temu.

  Simon Berrow, Frances Bermingham i Nick Massett, członkowie ekologicznej Irish Whale and Dolphin Group, wyruszając w zeszłym tygodniu na wody u zachodnich wybrzeży Irlandii, nie spodziewali się spotkać znajomo wyglądającej pary humbaków, czyli długopłetwców oceanicznych.

  Spotkanie po latach

  Badacze wypłynęli, aby nagrać wieloryby w ramach programu badającego ich populację. Wyposażeni byli w nowe urządzenie rejestrujące, dzięki któremu kilka dni wcześniej udało się zlokalizować jednocześnie pięć wielorybów.

  W wodach na zachód od wyspy Inishtooskert udało się wyśledzić cztery długopłetwce oceaniczne. Okazało się, że dwa z nich zostały sfotografowane po raz pierwszy 20 lat temu, we wrześniu 1999 roku. Ich zdjęcia trafiły do jednego z katalogów Irish Whale and Dolphin Group.

  Uciekają od cywilizacji

  Naukowcy skontaktowali się z Eoinem O'Mahonym, fotografem, który udokumentował walenie przed laty.

  - Byłem zaskoczony, słysząc, że te dwa długopłetwce, które sfilmowałem 20 lat temu, rozpoznano u wybrzeża Kerry. Odpowiedź, jak mogły przetrwać razem przez 20 lat w wodach z zatłoczonymi szlakami żeglugowymi, zanieczyszczonymi plastikowymi odpadami, nie jest czymś niezwykłym. Przyciągają je tu spokojne wybrzeża i obfitość jedzenia - powiedział.

  Śpiewające walenie

  Długopłetwce oceaniczne mogą osiągać do 17 metrów długości i ważyć do 45 ton. Charakteryzują się specyficzną budową - mają długie płetwy piersiowe i pokrytą guzkami głowę.

  Walenie te słyną z wydawania około 20-minutowych pieśni, słyszalnych na przestrzeni setek kilometrów. Ich głównym pokarmem są kryl i małe ryby. Przez wiele lat, z powodu polowań, ich populacja drastycznie malała. Obecnie, dzięki kontroli gatunku prowadzonej przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa (IWC), w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych są klasyfikowane jako zwierzęta najmniejszej troski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...