Informacje
 • "Jak gigantyczne fajerwerki". Bolid na niebie w Wielkiej Brytanii

  01-03-2021 12:36 Zaobserwowano go w kilku miastach
  Bolid na niebie w Wielkiej Brytanii Foto: ENEX | Video: ENEX

  W kilku miastach Wielkiej Brytanii można było dojrzeć w niedzielę wieczorem dużą, jasną smugę światła. Zostawił ją pędzący po niebie bolid.

  Niebo Wielkiej Brytanii zostało rozświetlone przez duży bolid, czyli bardzo jasny meteor. W niedzielę późnym wieczorem, około godziny 22 tamtejszego czasu, przez kilka sekund można było podziwiać jasną smugę.

  Zarejestrowano go między innymi w Manchesterze, Cardiff, Honiton, Bath, Midsomer Norton i Milton Keynes dzięki kamerom monitoringów. Brytyjska Sieć Meteorów (UK Meteor Network) podała, że odebrano ponad 120 zgłoszeń od osób, które zobaczyły bolid.

  "Najpierw myślałem, że to jasna gwiazda lub samolot, potem stawał się coraz większy i szybszy. Nagle ogromny błysk oświetlił niebo i wybuchł pomarańczowymi iskrami, które ciągnęły się jak gigantyczne fajerwerki" - ekscytowano się w mediach społecznościowych.

  Brytyjska grupa astronomów amatorów, którzy od 2012 roku używają kamer do rejestrowania obserwacji meteorów, podała, że na dwóch dostarczonych filmach było wyraźnie widać, że obiekt był "powolny" i miał "wyraźnie widoczną fragmentację".

  Tysiące każdego dnia

  Meteory to materia kosmiczna, która spala się przy wejściu w ziemską atmosferę. Bolidy są szczególnie jasnymi meteorami, teoretycznie mogą być widoczne w świetle dziennym. Według American Meteor Society (AMS), kule ognia mają generalnie -4 magnitudo (jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd), tak jasne jak planeta Wenus widziana wieczorem lub rano. Dla porównania, Księżyc w pełni ma wielkość -12,6 mag, podczas gdy Słońce ma -26,7 mag.

  Eksperci z AMS są zdania, że chociaż "kilka tysięcy meteorów o jasności bolidów jest spalanych w ziemskiej atmosferze", większość z nich spada w ocean lub niezamieszkane obszary.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...