Cyklon uderzył w Mozambik z prędkością wiatru sięgającą 160 kilometrów na godzinę. W ciągu doby miejscami spadło 250 litrów wody na metr kwadratowy. Według lokalnych władz zginęły cztery osoby.
Południowoafrykańska Służba Meteorologiczna (SAWS) podała, że cyklon Eloise, bo tak został nazwany, uderzył w Mozambik około godziny 2.30 w nocy z piątku na sobotę. Prędkość wiatru sięgała wtedy 160 kilometrów na godzinę. Siła żywiołu odpowiadała sile huraganu drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Teraz cyklon osłabł do burzy tropikalnej.
Wiatr wyrywał z ziemi słupy wysokiego napięcia i uszkodził linie energetyczne. Niektórzy stracili dostęp do prądu. Według lokalnych władz zginęły cztery osoby. Niektóre regiony środkowego Mozambiku zostały całkowicie zalane.
"Woda była wszędzie, sięgała kolan"
Żywioł całkowicie zniszczył około tysiąca domów, a kolejne trzy tysiące zostało poważnie uszkodzonych - poinformował Antonio Belezy z Narodowego Instytutu Zarządzania i Redukcji Katastrof w Mozambiku.
- Kiedy wyszedłem na zewnątrz woda była wszędzie, sięgała kolan, a drzewa, przewody elektryczne, dachówki i ogrodzenia, wszystko to było zniszczone, porozrzucane na ulicach. Dzięki Bogu, że przestało padać. Nigdy nie myślałem, że będę się bał wody - powiedział w rozmowie z BBC Chris Neeson, który pracuje w Beira dla ONZ.
Narodowy Instytut Meteorologii w Mozambiku (INAM) przekazał, że mieście Beira, położonym we wschodnim Mozambiku, spadło 250 litrów wody na metr kwadratowy.
Dwa lata temu uderzył Idai
Beira doznała ogromnych zniszczeń w marcu 2019 roku w wyniku uderzenia cyklonu Idai. W całym Mozambiku oraz sąsiednich Malawi oraz Zimbabwe zginęło wtedy ponad tysiąc osób. W sumie w różny sposób w tych krajach ucierpiało nawet kilka milionów ludzi. Doszło do powodzi. Zniszczone zostały dziesiątki tysięcy domów.
Krótko po przejściu żywiołu w Mozambiku zaczęły pojawiać się przypadki cholery, czyli ostrej, zaraźliwej choroby układu pokarmowego, którego przyczyną jest spożycie wody bądź pożywienia zakażonych szczepami przecinkowca cholery.
Autor: ps,anw/dd / Źródło: Reuters, AlJazeera, tvnmeteo.pl, BBC