Informacje
 • Bóbr w Bałtyku. "Myślę, że przepłynął dobry kilometr, oczywiście z przerwami na mycie futerka"

  21-03-2021 14:23 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Akcja wyciągania bobra z basenu Foto: Kontakt 24 | Video: Animal Rescue Service VZW

  Jeden z Reporterów 24 uwiecznił bobra zażywającego kąpieli w Bałtyku w Świnoujściu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  Bóbr to zwierzę ziemnowodne, ale z pewnością nie morskie. Czasami można natknąć się na niego nad polskim morzem. Kąpiącego się w Bałtyku gryzonia uchwycił na nagraniu Reporter 24. Pan Michał, który wysłał nam materiał, przekazał, że choć często spaceruje z rodziną po świnoujskich plażach, na taki widok natknął się po raz pierwszy.

  "Po kąpieli wskoczył z powrotem do morza"

  Internauta powiedział, że jego uwagę zwróciła grupka ludzi skupiona w jednym miejscu.

  - Zauważyłem, że coś nagrywają. Podeszliśmy z rodziną bliżej, okazało się, że to myjący się bóbr. Pierwszy raz widziałem coś takiego, a na tej plaży bywam dość często - mówił. - Zwierzak, jak widać na nagraniu, po kąpieli wskoczył z powrotem do morza. Przepłynął kawałek i wyszedł na plażę, umył się, i znowu: przepłynął kawałek, wyszedł, umył się i popłynął dalej. I tak kilka razy. Obserwujemy go od kilkudziesięciu minut i spacerujemy równolegle do niego. Myślę, że przepłynął już dobry kilometr, oczywiście z przerwami na mycie futerka - opowiadał pan Michał.

  Reporter 24 zauważył bobra na plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).

  BYŁEŚ ŚWIADKIEM CZEGOŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ

  Biologia gatunku

  Bób europejski (Castor fiber) to największy gryzoń występujący w Europie. Należy do rodziny bobrowatych (Castoridae). Długość ciała dorosłego osobnika wynosi 75-100 centymetrów, ogona 30-40 cm. Futro tego gryzonia jest błyszczące i miękkie, zazwyczaj brązowe. Jako zwierzęta roślinożerne, bobry żywią się prawie wszystkimi gatunkami roślin przybrzeżnych i wodnych, występujących w środowisku, w którym żyją.

  Bobry  są  przystosowane  do  ziemnowodnego  trybu  życia. Zasiedlają  różnego typu cieki i zbiorniki wodne, w tym rzeki, strumienie i potoki, rowy melioracyjne, jeziora i bagna. Gatunek ten przeważnie preferuje środowiska słodkowodne w sąsiedztwie lasów, jednak można go spotkać również na terenach rolniczych, obszarach podmiejskich i w miastach.

  - Bobry widywane są na plażach lub kiedy pływają w Bałtyku. Nie jest to rzadki widok - powiedziała w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor Iwona Pawliczka vel Pawlik, kierownik Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Trudno jest powiedzieć, co rzadziej można spotkać nad morzem - fokę czy bobra.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...